cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • karnizm

  insanları belli hayvanları yemeye koşullayan inanç sistemi veya ideoloji. Birçok insan hayvan yemeyi bir seçim değil, bir norm olarak görür. Hayvana hayvan dedirtmeyip, et dedirten bu ideolojidir. okuma ve araştırma yaparken bu kavram karşınıza ingilizce "carnism" olarak da çıkabilir.

  Karnizm, insanların başta et olmak üzere, hayvansal ürünlerin kullanımını ve tüketimini desteklediği yaygın bir ideolojidir ve insanlığın diğer hayvanlarla ilişkisine dair tartışmalarda kullanılan bir kavramdır. Karnizm, çeşitli savunma mekanizmaları ve çoğunlukla sınanmamış varsayımlarla desteklenen en hakim görüş sistemidir. Karnizm terimi, sosyal psikolog ve yazar Melanie Joy tarafından 2001 yılında ortaya atıldı ve "Neden Köpekleri Sever, Domuzları Yer Ve İnekleri Giyeriz? (2009)" adlı kitabıyla popüler hale geldi.


  Bu ideolojinin merkezinde, et yemenin "doğal", "normal", "gerekli" ve (bazen) "iyi" olarak kabul edilmesi yer alır. Karnizmin öne çıkan bir özelliği, yalnızca belirli hayvan türlerinin gıda olarak sınıflandırılması ve başka türlere uygulandığında kabul edilemez zulüm olarak reddedilecek uygulamaların bu hayvanlar için kabul edilebilir bulunmasıdır. Bu sınıflandırma kültürel olarak görecelidir; Kore'de bazıları tarafından yenen köpekler Batı'da evcil hayvanken, inekler Batı'da yenir ancak Hindistan'ın genelinde korunurlar.


  Vikipedi'deki "Carnism" makalesinden çevrilerek alıntılanmıştır.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk