cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • islami usulle kesilen hayvanların da acı çekmesi

  Büyük ihtimalle çoğumuz yaşamıştır. Sektörde Hayvanlara yapılan işkence videolarına vegan olmayan bir bireyin "e iyi de burası yurtdışı bizim hayvanlarımız islami usule göre kesiliyor acı çektirilmeden" yalanına sığınıp kendi vicdanını rahatlama ve buna gönülden inanma durumu. Bu durum inanılmaz sinirime dokunuyor, boynu kesilen bir canlının acı çekmeme gibi bir ihtimali var mı ya ciddi misiniz siz... ayrıca olan bitenleri nereden biliyorsunuz? Hadi sizin dediğiniz gibi acı çekmiyor olsunlar, peki tahmin ettiğiniz şekilde bu hayvanlar öldürülmüyorsa??

  MEVZU BAHİS HAYVANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ!

  ACI ÇEKTİ Mİ, ÇEKMEDİ Mİ, GÜZEL VAKİT GEÇİRDİ Mİ, AMAN EFENDİM BU İNEKLER TARLALARDA KOŞTU, ÇOK MUTLU OLDU mu DEĞİL. bunlara sığınan "vicdan rahatlatıcıları" var tabii. ama geçiniz efendim bunları geçiniz, siz o hayvanların katledilmesine sebep oldunuz, vicdanınız susmayacak!

  bir bireyin hayatının ellerinden alınması, acı çekip çekmemesinin çok ötesindedir. bu 'acı çekmiyorlar' düşüncesi bence oldukça komik bir önerme olsa da dini sebebiyle ciddi anlamda buna inanan insanlar tanıdım. bu tabii ki yanlış bir şey yapmadığına dair insanı ferah tutmaya yarayan bir ego (bkz:savunma mekanizması) . bunu bir şekilde geçelim. bir canlının hayatını elinden almak bu durumda etik bir davranış oluyor, ne komik. eminim idam edilen kişiler bunun acısız olması sebebiyle mutsuz değildir(!).

  İslami usullere göre hayvan kesimi demek öldürmeden hemen önce besmele çekmek demek. İki arapça cümlenin acıyı yok ettiğine inananların bu tekniği kendi üzerlerinde denemelerini insanlık yararına talep ediyorum.

  din insanların çoğu için çok hassas bir konu. ibrahim'den önce tanrıları için kurban olarak kendilerini, çocuklarını kullanan insanlar hayvanları kurban etmeye başladıkları zaman içleri rahat etmiş. olayın üzerinden 3 bin yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen neredeyse herhangi bir değişim yok bu konuda. körü körüne bir inançta islami usullerle kesme denilen işlem vicdan rahatlatma için bile kullanılmıyor. inanç düşünmeyi gerektirmez, dinler yeryüzünden bir şekilde silinmeden zaten yapmaları gerektiğini düşündüklerini yapmaya devam edeceklerini düşünüyorum.

  'Kurban pazarında satılmayan hayvanlar -ben neden kurban olamadım- diyorlar. daha sonra yeme içmeden kesiliyor, üzüntüden ölüyorlar. Onun için son kalan kurbanları ucuza veriyorum abi.'

  Henüz vegan olmayı aklımın ucundan dahi geçirmediğim bir dönemde (üç dört sene öncesinde) kurban pazarına gittiğimiz zaman oradaki satıcıdan duyduğum bu sözler Kendimce birçok şeyi fark etmeme, sorgulamama yardımcı oldu.

  "kurbanlık" hayvanlar güya salavat getirilince sakinleşen, birden canını teslim etmeye hazır hale gelen canlılarmış. ben denk gelmedim öylesine, çok canı alınan hayvan gördüm çocukluğumdan bu yana, hepsini bağlamak zorundalardı, hepsini devirmeye çalıştılar canlarını almadan önce, hepsinin üstüne bir sürü insan ağırlığını verdi hareket edemesin diye, hepsini zorla öldürdüler.

  "e iyi de burası yurtdışı bizim hayvanlarımız islami usule göre kesiliyor acı çektirilmeden"


  alıntıladığım şu söz bile dinin, insanların mantığını ve rasyonalitesini nasıl ortadan kaldırdığını çok güzel gözler önüne seriyor.

  en nefret ettiğim dinlerden biridir. sanki hayvanlar insanların yemesi için gönderilmiş gibi düşünen bir dinden ne beklenebilir ki? hele ki kurban bayramları.... isme bak kurban... gerçekten korkunç yaa,, bu katliamı kutlamak bide eğlenceye dönüşmüş, bahçeler yollar kan içinde, çoluk çocugun önünde.... vegan olan birinin müslümanım demekte ne kadar dogru olur bilmiyorum.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk