cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Işıl Karaelmas

  Işıl Karaelmas "gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey" mottosuyla 2019 yılından bu yana açık radyoda “türlerin yaşam hakkı" programını hazırlayıp sunan kişidir. Program, Sonraki yıllarda (2020) Melike dirikoçun da katılımıyla dinleyici kitlesine ulaşmaya devam etmiştir.


  Programdaki konuk çeşitliliği dikkat çekici olmakla birlikte, yapısı sadece konuk söyleşilerine dayanmamaktadır. Kimi kez, türcü yaklaşımların kavramsal alt yapısını sorgulama açısından dikkate değer olan “etin cinsel politikası” (carol adams), “hayvan özgürleşmesi” (peter singer) gibi kitapların, “cowspiracy”, “seaspiracy” gibi belgesellerin içerik analizleri yapılabilmektedir. Konuklar, akademik alt yapıya sahip uzmanlar olabildiği gibi, hayvan hakları aktivistleri, tıp uzmanları, veterinerler, türcü ve cinsiyetçi yaklaşımlara karşı oluşum gösteren sivil toplum kuruluş temsilcileri veya entelektüel bireyler, iklim aktivistleri, dilde türcü söylemleri irdeleyen edebiyat - çeviribilim uzmanları, yayıncılar, çizerler vb olabilmektedir.


  Türkiye ve dünyadaki Hayvan hakları gündeminden, etik veganlık anlayışına; dilde ve çeviride türcülük karşıtı söylemlerden, hayvancılık sektörünün bilinmeyen yönlerine ve iklim krizine kadar “gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey” programın konusunu oluşturabilmektedir. Programda Teorik bilimsel ve güncel alt yapısı olan bir çeşitlilik söz konusudur.


  Özetle, Işıl Karaelmas ve Melike dirikoç’un emeğine sağlık… tatlı dillerini, kapsayıcı - önyargısız - bilimsel yaklaşımlarını ve programın niteliklilik ölçütünü, türcülük karşıtı düşünce ve eylemlerin etki alanının genişlemesi açısından oldukça değerli buluyorum.


  Not 1: aynı zamanda önemli bir vegan çatısı (birliktelik alanı) oluşturan ve 2019’dan beri devam eden program hakkında, yapıma başlandığı yıl olan 2019’dan bu yana vegan sözlükte hiç entry girilmemiş olması ve Işıl Karaelmas hakkında herhangi bir başlık açılmamış olması benim için oldukça şaşırtıcı olmuştur.


  Not 2: program podcast’leri açık radyo dijital arşivi ve Spotify aracılığıyla dinlenebilir.

  türlerin yaşam hakkı programının sunucularundan. program gerçekten çok sayıda övgüyü hakediyor. Işıl karaelmas düzgün diksiyonu ve ses tonu ile dinleyenleri bilgilendirirken keyifli bir yarım saat geçirmelerini sağlıyor.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk