cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • insan beyninin et yemekle gelişmesi

  bir kaç kaynak ( evrim ağacı dahil) insan beyninin bu denli gelişmesinin et yediği için olduğunu yazar doğru mu? doğru olmadığına yönelik kanıtlar varsa atar mısınız

  daha yenice bir konuşmada arkadaşımın ortaya koyduğu argüman. "eğer tekrar etten uzaklaşırsak beynimiz küçülecek diye korkuyorum" diye de eklemiştir.


  "x, evrimsel süreçte beynin gelişiminde çok fazla faktör var. atalarımızın sosyal bir hayvan olması, iletişimde olabilmeleri, başparmağın kavrama yetisi kazanmasıyla el becerileri elde etmemiz vs vs. et yemek doğrudan bir beyin gelişimi faktörü olamaz, avlanmak için stratejik davranma gerekliliğini saymıyorsan tabii. yoktan bir argüman var edip, o zaman beynim mi küçülür diye korkmana gerek yok. şuncacık kafası olan çita, puma vb. gibi gerçek yırtıcılar "beyin büyüklüğünden" kafalarını taşıyamazlardı o zaman." şeklinde cevap verdiğim ve karşı tarafın anında konuyu değiştirmesiyle son bulmuş konuşmadır.


  Bu arada Evrim ağacı'nın bahsi geçen videosundan yeni haberdar oldum. Bir koşu izleyip geliyorum.

  Evrimin girift yapısını yok Sayan, milyonlarca yıllık birikimi göz ardı eden asılsız iddia.


  Kendilerine söyle cevap vermek gerek:

  et yemekle beyin gelişseydi(yani iş sadece buna dayansaydı) tüm etçiller uzay çağına girmişti.

  bu linkte guzel sekilde aciklamis. video altinda kaynak linkleri de var.


  farkli bir hipotez icin link . bu videoda ise sihirli mantarlarin insan beynini gelistirdigi iddia ediliyor. et yemekle gelismesinden daha mantikli. inanip inanmamak size kalmis :)


  Peter ungar TED TALKS'UNDA iSE beynin gelisimini YUMUSAK YiYECEKLERDEN SERT YiYECEKLERE GECIS ile beslenme gidalarimizin cesitliginin artmasi ile acikliyor.


  et yemek sadece daha fazla kaloriye ihtiyac duyan beynimizin kalori ihtiyacini daha kolay karsilamasini saglamistir. yaklasik her 100.000-150.000 yilda bir buzul cag yasandigi icin zorlu donemlerde et yiyerek hayatta kalmisiz.


  et yemekle beyin gelisseydi dunyanin farkli yerlerindeki farkli miktarda et tuketen topluluklar(kimisi hic tuketmiyor) arasinda beyin yapisinda ve zekasinda ucurumlar olurdu.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk