cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Hayvanlarla beraber yaşamak

  İnsan ve hayvanın bir arada yaşamasının doğru bulmamaya başladım uzun bir süredir. Bir kediyle maksimum yakınlığımiz aman dikkat edin bu türün pençeleri keskindir ya da köpek için dikkat edin isirabilir tarzında doğal ortamında olmali. Daha detaylı şöyle ifade edim. Nerdeyse bir çoğumuz evimizde kedi,köpek,balık vs gibi hayvanlar besliyoruz. Zaten sorun da burda başlıyor BESLİYORUZ. BUNUN İÇİN kararlar vermek yaşam alanından koparmak ve öldürmek gibi eylemler gerçekleştiriyoruz. Kedi ve köpeği beslemek için yaptıklarımız buna örnek. Evet onları çok seviyoruz bayılıyoruz. Ama bir kuzunun da kedinin de yanı asla başka tür bir canlı olmamalı. Kabul onları kendimize muhtaç bıraktık. Evimizdeki hayvanları atalım diye bir önerme değildi sadece romantik yaşadığımız hayatın son derece dengesiz ve adaletsiz olduğuna vurgu yapmak istedim. Kedi ve köpeği sokaklarda evlerde değil de ormanda vs gibi yerlerde görmek hep umudum. Hem doğanın yok oluşu hem de o hayvanların bizim dünyamıza adapte olmuş olmaları bu işi imkansız kılıyor. Fakat öyle bir düşünce işte.

  Kedime not : seni seviyorum yavrum

  biraz gerçekçi olmak lazım. bir hayvanı "gerçek doğasından koparmak" ona zarar vermez. hayvanların böyle konuları anlayıp da yakınacakları akılları yok. şöyle düşünün: bir insanın doğası da beşeri şehirlerde yaşamak değil. hem beynimiz hem vücudumuz savanada ceylan kovalamaya adapte olmamış mı sonuçta? biz yaşıyorsak onlar niye yaşamasın ki?


  "bir hayvanın nasıl yaşaması gerektiği" üzerine idealist ama bir o kadar hayali şartlar oluşturmayı bırakıp her hayvanın kendi yaşam standartlarını inceleyip koşullarının uygun olup olmadığını anlamalıyız.


  doğanın kendine has bir kutsallığı veya üstünlüğü yoktur. bunu unutmamak lazım.





  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk