cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 20 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • hayvan sevgisi

  vegan olmak icin kesinlikle gerekmeyen bir sevgi yoludur.  yani vegan olmaniz hayvanlari cok sevmeniz anlamina asla gelmiyor(korkuluyor, cekiniliyor olabilir). ustelik sevmek zorunda da degilsiniz(korku sebepli olabilir).


  ancak onemli kriter nedir ?  tabii ki Adalet!  dusunebilen tum yaratiklarin birbirlerine karsi yegane gereken durtu ve sonucunda eylemdir adalet.  Vegansaniz adaletlisinizdir.(bir cogu sadece hayvanlara karsi adaletlidir.) insan sadece sevdiklerine adaletli degildir. dusmanina bile adaletli olabilir.


  adalet duygusunun dogustan genetik geldigine inanlardan biri olarak, tum veganlarin birbirlerini sevmedigini de soyleyebilirim.  ozetle kimse kimseyi sevmek zorunda degildir, ama adaletli olmak zorundadir.  (bkz:vegan olmak)


  (bkz:vegan olamayan veganlar)


  birey yetiştirilirken öğretilmesi gereken başlıca sevgilerden biridir. bir diğeri de tabi ki doğa sevgisi. hayvan sevgisi, görüldüğünde başı okşanan kedi köpek ya da youtubeda izlenen panda videolarından ibaret değildir. bu sevgi onların yaşama haklarına saygı duymak ve tabi ki onlarla empati kurabilmektir.


  hayvan sevmeyen insandan korkarım, bana göre hayvan sevmeyen ne insanı sever ne doğayı. hayvanlardan korkmak onları sevmeye engel değildir. bu sevgi yakın temas gerektirmez ve korkmak onların yaşam hakkını ellerinden almaya ve onlara zarar vermeye asla bir bahane olamaz.
  Vegan olma sebebimdir.


  Birçok veganın da vegan olma yolunda en büyük motivasyonunun hayvan sevgisi hatta bir hayvanla hayatını paylaşıyor olması olduğunu düşünüyorum.

  hayvanları sevmekten ziyade onlara ve yaşam alanlarına saygı gösterilmesi gerekiyor. çünkü insan sevdiği şeye sahip olmak ister.

  hayvanları öldürme, öldürülmesine vesile olma, o tıkış tıkış, pislik içinde, havasız, hareket edecek yeri olmayan yerlerde, düzenli tecavüzlerle, yavrularından zorla ayrılan annelerden elde edilen zulmün sütünü ve süt ürünlerini tüketme, sonrası sana kalmış ister sev, ister sevme be canım.

  Evde tavşan ve kedi besliyorum.bazılarının onları yeme düşüncesi beni çıldırtıyor.insan sevdiği bir şeye nasıl zarar verebilir.hayvan seven insan onlara zarar veremez.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk