cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • hayvan severlik

  artık herkes, sıfatlarla, modifikasyonlar oluşturarak yaşıyor, ben apple'cıyım, şu'cuyum, bu'cuyum diyerek yaşayan milyarlarca insan var, ben vegan'ım demek de aslında kendini sınıflandırma, bir sıfat. ancak beni rahatsız eden, "hayvan sever" sıfatı çünkü bu sıfatın karşılığı yok, yani var ama günümüzde hayvan sever demek kedi-köpek sevmek ile bir tutuluyor.

  bir yemek masasında size "bitkilerin de canı var" gibi argümanlar sunulan ya da "vejetaryen olabilirim ama vegan asla" gibisinden, tamamen kendini rahatlatmak için cümleler kurulan, veganlık konuşulan ortamlarda karşınızda o an et yiyen birisi "bende çok hayvan severim" gibi bomboş bir laf edebilir ama işte günümüzde evrilen hayvan sevgisi, kedi-köpek sevgisi olduğu için, besin olarak görüp sömürdüğünün de bir hayvan olduğunu, kendinden uzakta tutuyor.

  zaten endüstriyel hayvancılık da bunu istiyor, zira sütaş reklamlarında 10 dönüm arazide 5 tane inek gösteriyorlar, etrafı demirlerle çevrili her 2 metrekarede 1 inek olan tesisleri, suni tohumlama anını ya da yeni doğanın annenin altından çekilip alındığı anları göstermiyorlar. çünkü gösterirlerse, büyü bozulur.
  Hayvansever olmak için;
  -her sene çin'in "köpek eti yeme festivalini" eleştiren hikaye paylaşman,
  -yedikule hayvan barınağına gidip instaya birkaç foto koyman,
  -sokak hayvanları için çantanda bir kutu mama taşıman, -onları gördüğün yerde beslemen-,
  -vapura binerken fazladan bir simit alıp martılara atman falan yeterli.
  Çünkü hayvanseverlik bunu gerektirir.
  Sonra kankitonla gidip adana dürüm, iskender falan yiyebilirsin ya da lahmacun.kimbilir belki de kokoreç.
  Aslında rakı-balık da fena olmayabilir boğaza karşı!

  hayvan sever olduğunu söyleyen vefakat vegan olmayanlar olabildiği gibi, vegan olup bütün hayvanlara coşkuyla sevgi beslemeyenler de olabilir.


  başta ikisi de oksimoron gibi gelen bu savlar sevginin tanımına doğru inersek bir anlam kazanabilir. ama şimdi inmeyelim, herkes kafasında insin isterse sevgi nedir diye.


  kısaca açıklamak şöyle mümkün; hayvanlara zarar vermekten sakınmak için onlari bilhassa seviyor olmaya gerek yok. hayvanların birey niteliğini düşününce, bir kediyi sevebilir, bir diğerine gıcık olabilirim. yani kedilerde pek olmadı aslında ama teşbihte hata olmaz.


  bir başka deyişle birini öldürmemek icin o kişiyi sevmek zorunda değiliz. merhametten kaynaklı bir prensiptir, muhtaç olana, gücün yetiyorsa yardım edersin ve genel olarak sana zarar vermeyene zarar vermemeye ozen gösterir, zarar vermeye çalışana karşı kendini korur ya da savunursun.


  (bkz:ahimsa)

  günümüzde kendini hayvansever olarak nitelendirenlerin çoğunun aslında sadece kedisever veya köpeksever olması.


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk