cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Hapsız hamur fermantasyonuyla B12 vitamini üretimi

  P. freudenreichii ( bir tür tahıl ) ve L. brevis ( bakteri ) ile fermente edilmiş tahıl bazlı malzemeler, besinsel açıdan önemli miktarda B12 vitamini içerir.

  Lactobacillus brevis'in fermantasyon sürecindeki yardımı ile veganlara, haplar olmadan doğrudan tahıl bazlı gıdalardan yeterli ve güvenli B12 alımı garanti edilebilir.  Makalenin sonuç kısmı:

  '' Bu çalışma, P. freudenreichii'nin L. brevis ile birlikte fermantasyon sırasında buğday kepeğinde besin açısından uygun miktarda B12 vitamini üretebileceğini ve ortam pH'ı 5'in üzerinde tutularak B12 vitamini üretiminin önemli ölçüde artırılabileceğini gösterdi. Bu arada, L. eklenmesi. P. freudenreichii ile brevis, pH 5 civarında kontrol edildiğinde fermantasyonun güvenliğini sağlamak için toplam Enterobacteriaceae ve B. cereus büyümesini etkili bir şekilde inhibe edebilir. Bu nedenle, P. freudenreichii ve L. brevis ile fermente edilmiş buğday kepeği, üretmek için umut verici bir alternatif olabilir. çeşitli gıda ürünleri için B12 vitamini ile zenginleştirilmiş içerik. Bu uygulamalar, buğday kepeğinin kullanımını artırabilir, böylece tahıl atık akışlarını azaltabilir ve daha dayanıklı bir gıda zincirine katkıda bulunabilir. ''

  NOt: b12 vitamini, Hayvanlara dışarıdan ek olarak verilmektedir, hayvan doğal olarak b12'yi doğadan almıyor ya da vücudunda sentezlenmiyor.

  Kaynak: An easier way to go ve­g­gie: vitamin B12 can be pro­duced dur­ing dough fer­ment­a­tion Kaynak2: B12 vitamini paradoksu | #4 Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk