cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • fleksitaryen

  /
  2
  Bazı sebeplerden dolayı hayvansal gıda tüketmek istemeyen ancak vegan ya da vejeteryan olmayan, arada canı istediğinde hayvansal gıda tüketen kişilere verilen tanım.
  esnek vejetaryenlik. aslında vejetaryenim ama “hayvanların acı dolu bakışlarını unuttuğum anlarda et de yiyorum“ kafası herhalde. vejeteryanlık zaten saçmayken esnek vejetaryenlik saçmalık ötesi.
  haftanın her günü değil de 3 4 günü hayvansal yiyecekler yiyorlar diye buna isim mi bulmuşlar? internetten baktığımda etik sebeplerden dolayı bunu yapan insanların yazısını da gördüm ve gerçekten şaşırdım. etik bu değil.
  Veganismin dogrulugunu bilmek ama zevklerinden vaz gecemediğin için uydurduğun bahane.. zorunlu olanlara bişi diyemem ama genel anlamda benim için sacma bir bahane naveganlardan farki yoktur..
  hiç bir canlının yaşam hakkı için "esnek" bir saygı anlayışı söz konusu olamaz. hayvanlara saygı duymuyor, onları sevmiyorsanız kendinize isim vermenize gerek yok,ait olduğunuz bir grup zaten var; vegan olmayanlar.


  kadına saygı duyup "arada" dayak yemesine razı olmakla, çocukları sevip "arada" tecavüze uğramalarına göz yummak ne kadar tutarsız ise hayvan haklarını savunup arada "unutmak" o derece saçma ve tutarsızdır.

  tam 5 ay önce yazmışım bu başlığa ama şimdi daha farklı düşüncelerim var.


  insanların hepsinin aynı anda yüksek bilince sahip olup empati kurabilme yeteneği kazanamayacağı ortada. bu freksitaryen tarzında yeme biçimleri genelde 'moda' olarak ortaya çıkıyor. ama bu durum çok küçük olan adım bile olsa en nihayetinde adımdır. en basitinden kürk. hayvan eti yiyen insanlar bile kürk giyilmesine karşılar bu yıllarda. bunun sebebi yine en başta ünlü insanların başını çektiği 'kürk giymek cinayettir' konulu yaptığı konuşmalar, attığı instagram postları... insanlar diğer insanların yaptığı bu küçük duyarlı davranışlarda bulunmayı severler, veganlık ise hayatını baştan sonra değiştirmek, yenilenmektir. tabi ki bu davranışlar veganlıkla bir tutulamaz. yine de hayvanlar için yapılan en küçük şey bile onların faydasınadır. ve belki yaptıkları şeyi daha da ilerletme çabası gösterebilirler.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk