cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

7 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • firmaların veganlaşması

  son zamanlarda ön plana çıkan, kfc, burger king ve mcdonald's gibi fast food devlerinin vegan opsiyonlar hazırlaması ve menülerine adapte etmeye çalışması bende bir soruyu aklıma getirdi;

  "peki bu firmalar tamamen vegan olsa, veganların yaklaşımı nasıl olur?"

  yani şöyle düşünün, kfc'ye giriyorsunuz, firma olduğu gibi tüm dünyada ayakta ama artık tamamen vegan bir fast food zinciri, müşterisi olur muydunuz acaba? nasıl bir hissiyat olurdu kfc'nin müşterisi olmak? seçtiği bu yoldan sonra, ben pek sorun yaşayacağımı sanmıyorum çünkü veganlığı benimseyen artık bu duruma ayak uydurmaya çalışan firmaların teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. sizlerin düşüncelerini de merak etmekteyim, hani ileride olur da bir fast food zinciri vegan olursa, hep beraber toplanıp gider miyiz? :)
  kırmızı renklerle dolu, firma logoları ve işletmerini ilk "yeşil ağırlıklı tonlara" adapte edenin kazanacağını düşündüğüm mücadele halindeki firmalar. ben müşterisi olur muyum, onu hiç bilmiyorum. çünkü bu firmaların bahsedilen şekilde bir dönüşüm geçirmeleri bana çok yakın gibi gelmiyor. en azından bu dönüşümler gerçekleşene kadar tamamen vegan olan ve yeni kurulan fast food zincirlerinin yeterince baskın olacağını düşünüyorum.
  bundan 40-50 yıl sonrasını anlatacak bilimkurgu eserlerinde fast food markaları yeşil logolu ve tamamen vegan olarak betimlenir. kaçınılmaz olarak bu noktaya doğru yol alacaklar gelecekte hayatta kalmak için. bir de dünyada binlerce fast food markası var, bunların devri olurken mutlaka varislerinden birkaçı da vegan olacak ve tamamen vegan olmaya zorlayacaktır firmaları. bizler için kfc, burger king gibi markalar da bu yolun yolcusu ama tabi biz veganlar şimdiki adımlar yetersizin de yetersizidir.
  Naveganken de bu firmalarla ilişkimi düzenlemiştim, çok nadir yiyordum. Şu anda da vegan fastfood yerlerinden çok memnun değilim. Bence fastfood hiç bir şekilde isteklerimi karşılamıyor. O kadar hazır gıda elinde sonunda bir çevre sorununa sebep oluyor. Ya da sağlık sorununa. Bunun yerine lokal ev yemekleri girişimlerini destekliyorum. Ha, yolda çiğköfte atıyorum arada belki öyle bir şey olabilir. Tercihim her zaman uzun pişmiş, ve yapan kişiyi tanıdığım yiyecekler.
  İşin içine kapitalist mantık girdiğinde bu firmaların vegan burger ya da vegan nugget anlayışı da talebi karşılamak için hangi doğa katliamı gerekiyorsa hiç düşünmeden yapmak yönünde olacaktır. Dolayısıyla bence bu ürünler vegan olmaktan da çıkacaktır. Kfc'den mcdonalds'tan çok lezzetli de olsa mecbur kalmadıkça herhangi bir yiyecek yemem.
  olumlu baktığım gelişme. ama bu firmaların düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. aynı yağda mı kızartılıyor, aynı bıçakla mı kesiliyor gibi bir çok soru var. hatta habersiz yapılan tetkikler daha doğru sonuçlar verebilir. her ay düzenli olarak onay alan işletmelere de gönül rahatlığıyla gidebiliriz böylece.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk