cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • evcil/sokak hayvanlarını vegan beslemek

  açıkçası bunun mevcut şartlarda çok zor olduğunu düşünüyorum aynı zamanda bu durum sağlıkları açısından risk oluşturur mu oluşturmaz mı bunun da kesinliği tartışılır. Paradoks bir durum bilemiyorum altan..

  kedimi de sokaktaki hayvanları da vegan beslemiyorum. bir dönem bunu düşündüm ama kendimce bu döngüye karışmamaya karar verdim. kedim meyve çok seviyor, çilek elma, domates suyu... maması dışında arada meyve de veriyorum ama sokak hayvanları meyve, sebze yemiyorlar(en azından bizim sokaktakiler) onlara sadece kuru mama veriyorum.

  Kediler için vejetaryen ve vegan mama seçenekleri mevcut, bu mamalar sentetik ya da bitkisel kaynaklarla elde edilen takviyeler içeriyor. Kimi araştırma ihtiyacı olan dengeli beslenmeyi sağladığını kimisi sağlayamadığını söylüyor. Bir de kediler en kolay ve hızlı adapte olabilen türlerden ve her birinin farklı zevkleri ve ihtiyaçları var, örneğin bazı kediler hastalık sebebiyle düşük proteinli besleniyor. Yani zor ama imkansız da değil gibi.


  Ama bence burada önemli nokta zorlamamak. Kediye vegan ve navegan seçenekleri birlikte sunmak ve beğenmediği/yemediği takdirde diretmemek gerekiyor kesinlikle. Bir de yese bile sık sık kontrole götürüp sağlığını yakından takip etmeli mutlaka.


  Sokak hayvanları için yakın çevrenizden navegan yiyecek hizmeti veren bir restoran/lokanta ile ya da komşularınızla anlaşıp gün sonunda atılacak yemekleri (belki küçük bir meblağ karşılığında) temin edebilirsiniz. Hatta mahalle çapında inisiyatif bile başlatılabilir bu konuda. En ideal çözüm olmayabilir ama çöpe gideceğine cana giTmiş olur.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk