cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

3 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • estetik operasyon ve veganlık

  Veganlık felsefesi gereği keyfiyetten ve konformist çabaların bir çoğundan bütünüyle elinden gelenin maksimumu seviyesinde uzak olması nedeniyle şahsi kanaatimce estetik operasyonlar vegan etiğe uygun olmasa gerek. Kaldıki bu operasyonlarda kullanılan araç gereç ve tıbbi ürünlerin hayvanlara direk yada dolaylı yollardan zarar verdiğine ise eminim.
  keyfi diye adlandırılan estetiklerin aslında kişinin ruh sağlığını, özgüvenini, sosyal hayatını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum ve bana göre bu keyfi değil ruh sağlığı açısından gerekli oluyor. böyle bir operasyona ihtiyaç duyduğumu hissetseydim yaptırırdım herhalde.

  az önce bir şey gördüm o nedenle bu "gereksiz" konuyu hortlatmaya karar verdim. bir vegan isterse botox yaptıracağını kimseyi ilgilendirmeyeceğini söyledi.


  ben de hayvan yemek istediğimde yiyip veganım demeye karar verdim.


  hayvanlar üzerinde denenen ve terapi yerine tercih edilen bu işlemlerle ilgili ikiyüzlülükten sıkıldım. yani bu "yapabildiğin kadar" ile ilgili değil o hayvanların acısı ile şişirdiğin suratın veya vücudunun onay bekleyen diğer yanları vegan değil. başkalarının onayını almadan var olamaman beni üzüyor ama hayvanlar bunun sorumlusu değil

  Vegan olarak şuan için medikal durumlarda elimiz kolumuz bağlı maalesef. Bu nedenle estetik operasyonların ya da uygulamaların vegan versiyonları çıkana kadar bu haliyle kullanmak zorundayız diye düşünüyorum. Operayonun içinde "Estetik" kelimesinin geçmesi onu medikal bir gereklilik olmaktan çıkarıp keyfi bir işlemmiş havasına sokuyor ama bu ihtiyacin psikolojik bir altyapısı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk