cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

vücudu ayıplamak - #6758

insanlar bunu doğrudan yetişkinlerin şişmanlığı ile özdeşleştirecek bir zeka fukaralığına sahip. ki yetişkinler şişman olsa da size ne?

ilköğretimde, lise düzeyinde nice çocuğun bu kompleksi edinerek büyüdüğünün farkında değil şuursuz toylar.


mesele insanların bedenleri üzerinden onları utandırmamanız ve kendilerini kötü hissetmelerine sebep olacak tutumlar takınmamanız. bir insanın "kısa" , "uzun" olamasıyla neden derdiniz yoksa kilolu olmasıyla da derdiniz olamaz. köylü zihniyetine sahip bir faşistseniz o ayrı. faşistler ayrımcılığı sever.


ve bodyshamingçilerin tamamı da konuyu "şişmanlık" üzerinden ele alarak güvenli suda yüzer kendilerince. zira şişman olmak yanlış bireysel seçimlerin sonucudur onlara göre. halbuki muhatabının karbonhidratla beslenmek zorunda kalan bir çocukluğu olduğuınu bilmez. mesela ben ailesi ev alabilmesi için mütemadiyen evde patates ve ekmek yemek zorunda bırakılan çocukları biliyorum. bu yüzyılda.

ya da hormanlar. ben hormonal dengesizliği yüzünden kilo alanı da biliyorum. ya da bir tepki olarak çocukluğunda yeme davranışı geliştirdiğini fark etmeyenler. tıpkı sinirlenince sigaraya sarılanlar gibi.


yani en nihayetinde bir insanı bedeni üzerinden aşağılamak neoliberal faşist bir tutum ve görgüsüzlüktür. neden neoliberal? zira neoliberalizm her şeyi pazarlar. bedenden salondaki bazalı çekyata kadar her şeyin satılabilir, makbul bir ölçüsü vardır, pazarlanabilir. ister ki her şey o ölçüye uysun. bunun türcülükteki karşılığı da "cins" kedi, köpek, at satın almaktır.


bilmez ki bodyshaming yapan densiz güruhu karşıma alsam on saniyede üç tane "beden üzerinden" onları kendilerine kötü hissettirecek "nitelik" bulurum. bunu hiç hesaba katmaz salaklar.


8 entry daha var
vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk