cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Çevre için vejetaryen/vegan olmak

  Çocuklara doğdukları andan itibaren diğer hayvanların onlar için yaratıldığını ve yaratılan tüm canlılardan üstün oldukları öğretildiği için normal karşıladığım durum, ben de onlardan biriyim

  Canlıların başka canlılara yem olması ve insanların da başka canları tüketen bir hayvan olması insandan insana göre değişebilir. Bu kadar ben merkezci bir hayvan olan insanın vejetaryen hatta endüstrisi büyük ölçüde değiştirilmezse vegan olması zorunludur ve bu zorunluluk o ben merkezci hayvanın kendisini korumak için çevresini korumak zorunda olmasından dolayıdır. En üstteki paragrafı açıklamam gerekirse, insanları bu kadar kötü yapan bence tüketme konusunda hiçbir sınır tanımayışlarıdır. insanlar et yemiştir,o ölü ,çürüyen bedene ağzını eskiden beri sürmüştür.o yüzden bunu devam ettirmeleri o kadar şaşırtıcı değil.ama bir yandan ekosistemi bozup kendilerini bir 'akıl' olarak ileri götürebiliyorsa insan eski 'hayatta kalmak için öldür' aşamasını çoktan geçmiştir.(bu aşamayı herkesin geçmesi konusunda umutlarım ise yoktan bir tık fazla). Artık 'hayatta kalmak için yaşatmak' olmalı insanın amacı. Çünkü dünyamızı çürütüyoruz.asla doymayacak pisliklerin kirlettiği bir alan yüzyıllara mâl oluyor!

  Kısacası bir insana veganlığın/vejeteryanlığın anlatılması başka canların çektiği acılar ve zulüm üzerinden anlatılmamalı. Umursamayacaklar çünkü.onlara başlarına gelecek olanları anlatın.  hayatta kalmak için yaşatmak. o kadar doğru bir cümle ki. çevreci hesaplarla karşılaşıyorum instagramda, hayvansal ürün kullanmaya devam ediyorlar ama daha az 'tüketiyorlar'. bunu doğru bulamıyorum, çevreciliğin ilk adımı vegan olmaktır bana göre. aslında doğayı değil kendimizi öldürüyoruz. yeryüzünden insan ırkı silindikten belki birkaç yüzyıl sonra(dünyanın yaşına göre bu yıllar hiçbir şey sayılır) dünya yüzbinlerce yıl önceki haline dönebilir. doğa her zaman yolunu bulur.

  Vegan Olma sebebim kesinlikle çevre değil ama tercihimin yarattığı sonucun çevre için en doğrusu olduğunu bilmek mutluluk verici.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk