cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 4 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • brokpa kabilesi

  Brokpa; Jammu ve Keşmir bölgesinde, Leh'in yaklaşık 163 km kuzeybatısında, Kargil/Ladakh'ın 62 km kuzeyinde bulunan, küçük bir Dard halk topluluğudur.

  Minaro, diğer bir etnik ismidir. 'Brogpa', Ladakhi'nin halka verdiği isimdir.Türk Drakgu Hanedanı'nın bir zamanlar Karakoram bölgesine hükmettiğini düşünürsek, Tibetçe 'Drugu' (Etnik bir Türkçe kelime) kelimesinden gelen Drukpa'dan türemiştir diyebiliriz. Göçebeler için kullanılır.

  Himalaya’nın 5000 metre yüksekliğinde yaşayan bu kabile, binlerce yıldır vegan bir yaşam sürdü. Kabilenin temel yemeği, dik yamaçlardan topladıkları arpadır. Arpaya ek olarak geleneksel bir Brokpa unu ile yapılan, marul yaprakları, kavrulmuş patates, taze soğan, haşlanmış karnabahar ve yabani nane ile tüketilen, toprak fırınında pişmiş Roti (bizdeki gözlemeye benziyor) adlı geleneksel yemeği mevcut. Tükettikleri diğer yiyecekler; badem, kayısı, cevizdir. Ayrıca, arpa unu ile siyah çaydan yaptıkları içecekleri de var.

  Ancak son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle yaz ve kışlar daha ılık hale geldiğinden geleneksel mahsullere zarar veren etkiler ortaya çıkmış;, Brokpa'yı yaşam tarzlarını değiştirmeye zorlamıştır. Süt ve süt ürünleri ile birlikte ete yönelmek zorunda kalmışsalar da; Lha Tanrılı eski tarz Budizm inanç merkezli hayat tarzını devam ettiren bazı Brokpalar hala veganizmi uyguluyor; ruhsal kirlenme korkusu yüzünden toprakta yetişenlere bel bağlıyor.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk