cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • barry horne

  (17 Mart 1952 - 5 Kasım 2001)
  Hayvan hakları savunucusu, hayvan özgürlükçü aktivist ve av sabotajcısıydı. İşçi Partisi’nin 1997’de iktidara gelmeden önce yapacağını söyleyip yapmadığı hayvan deneylerine ilişkin kamu soruşturmasına İngiliz hükümetini ikna etmek amacıyla 68 günlük bir açlık grevi yaptı. Bu grev ile Aralık 1998'de dünya çapında tanındı.

  Kürk manto ve deri ürünleri mağazalarına yanıcı/patlayıcı cihazlar yerleştirmekten 18 yıl hapis cezasına çarptırılması ile Horne, hapiste bir dizi açlık grevi yaptı. Amacı, açlık grevleri ile İngiliz hükümetini hayvan deneyleri üzerine yaptırımlara zorlamaktı.

  Açlık grevi, Horne’u böbrek hasarı ve görme kaybı ile aramızdan aldı. Hapisteki üç yıllık süre sonunda son kez giriştiği açlık grevinin 15. gününde hayata gözlerini yumdu. İngiltere'de ölümü, o dönemin medyasının düşmanca yorumlarına maruz kaldı. Horne, gazeteci ve politikacılar tarafından terörist ilan edildi.

  Hoɾne'un cenazesinde hayvan haklaɾı aktivistleɾi "İşςi Paɾtisi yalan söyledi, Baɾɾy öldü" yazılı dövizleɾ taşıdılaɾ. Ancak, Horne’un yaptıkları ne ilk ne de son oldu. Hayvan hakları hareketi içinde şehit olarak görülüyor.

  Ek Olarak: Dünya Vegan Günü’nde Zülal Kalkandelen’in Barry Horne anısına adadığı programı dinlemek için tıklayın.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk