cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • aslanın ceylanı yemesi

  Doksanların sonlarına dogru bir mangal partisinde solcu bir elemanla nihilistimsi bir elemanın tartışmasına denk gelmiştim. Nihilistimsi eleman solcunun söylediklerini boşa cıkarmak için (tıpkı veganlara karşı argüman üretmeye çalışan karnistler gibi) vahşi doğadan, güçlünün güçsüzü, aslanın ceylanı yemesinden, bunun hep böyle kalacağından ve son derece normal olduğundan bahsedince solcu eleman "biz aslanların ceylanları yemesine de karşıyız" dedi ve mangala bir parça daha et attı.

  "peki aslanlar diğer erkek aslanları öldürüp, dişileri himayesine alıp, önceki erkeğin yavrularını öldürerek dişilerle kendisi çiftleşiyor. bu konuda ne düşünüyorsun, uygulmaya başlasak mı?" diye cevap verilebilecek argüman. binlerce davranış sergileyen bir canlının, o an işine yarayan davranışını örnek alma durumudur. çünkü o aslan etçil olduğu için o ceylanı iç organlarıyla, derisiyle çiğ bir şekilde yiyebiliyor, peki biz?

  Evrenin mükemmel adil ve kusursuz işleyişi adlı belgesellerde veya İslami argümanlarda göremediğimiz absürt hengame (!)

  Dogaya basvurma hatasi , bir sey dogal diye etik acidan dogru/ takdire şayan diyemeyiz (eger vegan olmamak icin yabani hayvanlarin davranislari ornek gosteriliyorsa)


  Edit:

  Bir de su var, insanlar kendileri bir aslanla karsi karsiya kalsalardi, kurtarilmak icin yardim istemezler miydi? Evet. Ama masum bir inege bir insanin bicagi dogrultulursa 'gelenek' diye kabul ediliyor. Hatta bicagiyla inegi olduren kisi ve diger kisiler kustahca yorumlar yapiyor...

  Sadece *kendilerine* bir zarar gelmedigi icin insanlar dalga geciyorlar, kendilerini ilgilendiren/kizdiran/haksizliga ugratan bir durum olmadigi icin.

  bana dokunmayan yilan bin yasasin misali.


  Kisacasi insanlarin kendilerini 'diger'in (insan haric hayvanlarin) koy(a)mamalari + insanin kibri/narsisizmi bu tur utanilasi tutumlari ortaya cikariyor.


  Not: Kisisel olarak artik reklamlarda gozumuze dayatilan (ces)et reklamlarindan biktim. Dizilerde ces(et)ler etrafinda mangal kutlamasi yaptiktan sonra 'iyilik yapalim, paylasildikca iyilik cogalir' gibi samimiyetsiz, yapmacik laflardan biktim.


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk