cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • anlamsız navegan cümleler

  /
  3
  Aaa vegan mısın? Döner şöyle güzel bi şey, iskender şöyle leziz blablabla
  Veganizm : iskenderin tadının çirkin olduğunu iddia eden felsefi bir akım

  Böyle bi tanım mı var? Neden sürekli tatlarından bahsediyorsunuz lan insanlar? İskenderin tadı iğrenç mi dedim ben, o bir canlı sen de bir katilsin. Biraz kurduğunuz cümlelerle konu arasında illiyet bağı olsun
  anneden gelir gelir genelde: "ama ben yaptım bak, çok güzel" "sen bide benim etli dolmamı ye" vs gibi..

  Türkiye'deki kültürel yapı sebebiyle, ikram edilene itiraz ayıp olarak algılanıyor.. Çünkü yemediğinde 'beğenmediğini' ima ettiğini düşünüyorlar. Birde ısrar kıyamet vardır, "istiyor ama utanıyor" yahut " istiyor da naz yapıyor" gibi düşüncelerle..

  Bu coğrafyada ne zaman "hayır hayırdır (no is no)" mantığını oturtursak pek çok mesele hallolur diye düşünüyorum. Veganlık konusunda şahsen gına geldi yemek istemeyişimin beğenmeme, naz yapma, utanma gibi şeylerle ilgili olmadığını anlatmaktan.
  "istemiyorum" "hayır" ne kadar da net cevaplar halbuki!

  Kadın kimliğinin bu meseleye ekstra zorluk kattığını da belirtmeden edemeyeceğim maalesef..
  Sen şimdi kokoreç yemiyor musun? uff varya acılı acılı süper olurdu
  evet ben şimdi yada sonra kokoreç yemiyorum yemeyeceğim, ve yine sonra senin gibi saygısız insanlarla da görüşmeyeceğim seninle de.
  "Ama sen peynir yiyodun." 3 saniyelik damak zevki için bu kadar acıya sebep olduğumu bilmiyordum. Sürekli navegan yemelerini hatırlatırlar. Sanki o yemekler için artık lezzetsiz diyormuşum gibi şunu yiyordun bunu seviyordun diyorlar. Ya hu yemek sadece tadını sevdiğimiz için mi yeniyor.
  "Balda ne var?"
  "E sen de doğaya zarar veriyosun, o marulu koparıp yemesen dünyaya oksijen verecekti." Olgunlaşmış meyveyi sebzeyi ne yapalım bekleyelim gübre olsun, biz de açlıktan ölelim istersen?
  "Ama onlar helal, biz yiyelim diye yaratıldılar." Bir ineğin gerçekten sırf biz sütünü içelim diye yavrusundan ayrılmak ve hayatı boyunca korkunç süt sağma makinelerine takılı yaşamak üzere var olduğuna inanıyorlar gerçekten.
  "Et yok, tavuklu o." Tavuk ağaçtan toplanıyor herhalde.
  "Ama her şeyden yememiz gerekmiyor mu her şeyden farklı bir şey almıyor muyuz?" Sevmediği yemediği hiçbir yemek yoktur bu arkadaşın. Ve hayır sabah akşam bisküvi yemiyor olur mu canım. Her şeyi yiyor o.
  Bir de vegan olduğunu bile bile sürekli navegan şeyler ikram edenler... almayınca alınanlar... içinde süt vardır ya almayayım dediğinde "ama bu sayılmaz" diyenler...
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk