cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • aktivizm

  /
  2
  Aktivizm ya da eylemcilik, toplumsal değişme ya da politik değişiklik meydana getirmek için kasıtlı bir biçimde yapılan eylem olarak tanımlanabilir. Bu eylem çelişmeli tartışmalarda taraflardan birini desteklemek ya da muhalefet etmektir. (wiki)
  (bkz:Gary yourofsky) en meşhur vegan aktivistlerdendir. Eminim yüzlerce belki binlerce insanın hayat tarzını değiştirmiştir. Veganlıkla ilişkili bütün konulara bu videoda değiniyor. Buyurunuz
  video
  sözlükte biraz dolaştıktan sonra bir de baktım ki kendimi kötü hissediyorum. şöyle bir döndüm baktım ne tetikledi şimdi bunu diye..
  aktivist olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu!
  bir buçuk yıl oldu vegan olalı. besinler, kıyafetler, makyaj malzemeleri, temizlik ürünleri vs. hiçbiri hiçbir şekilde zorlamadı beni, hayatım kolayca değişti. ama zurnanın zort dediği bir yer var ki.. aktivist olmak. aktivist değilim, çünkü olamam. benim dünyadan, insanlardan kendimi koruma yolum onlardan uzak durmak.. tartışmalar sırasında zihni donakalan biriyim.. kendimi veganım, benimle konuşabilirsiniz yazan bir tabelayla sokakta hayal edemiyorum bile.. kesinlikle aktivizm önemlidir, kesinlikle yapılmalı ama herkes yapabilir mi bunu? ya da herkes aynı şekilde ve yoğunlukta yapabilir mi? yemek yaparak aktivizm olmaz, mutlu aktivizm olmaz, kermesle aktivizm olmaz vb. yorumları görüyorum.. canım sıkılıyor, kafam karışıyor.. haklı gibi de geliyorlar, zorba gibi de.. kim bu en en mükemmel veganlar? nasıl oldular böyle mükemmel? yemek tarifi beğenmeyenler bunun tarifini versinler bize..
  bir zamanlar çokça alanlarda yer aldığım ama memlekete dönüşle hiçbir hevesim kalmamasıyla yapmadığım bir eylemdir. Belki kendimi biraz toparlayıp şehrin sokaklarında bir kaç veganla tekrar hizmete girebilirim.
  veganlar için vegan aktivizminin en basiti olduğunu düşünüyorum. ben veganım deyip onu yemiyorum ya da şunu giymiyorum, takmıyorum cevabını vermenin bile insanı aktifleştireceği ortada. o nedenle hiçbir vegan karşıdan gelecek herhangi bir cevabı peşinen duyacağını bilse bile vegan olduğunu gizlememeli. var olmanın ve var olma bilgisinin sizi yeteri kadar aktivist yapacağını unutmamalısınız
  İnsanlarla temas ettiğiniz sürece olmamanın mümkün olmadığı hede.a desen b , b desen c diyor zaten insanlar, bi karakterin varsa bi formun, yaşam her türlü bi performasa dönüyor zaten :)
  veganların yaptığı aktivizm karşısında rahatsız olan insan, en sığ tabirle "hatasını fark etmiş" insandır. bu sığ tabiri tabi ki açalım biraz. çok basit, birisi sana bir gerçeği aktardığında, bu gerçek seni rahatsız ediyorsa, o kişiye hak veriyorsun demektir, hak verdiğin için ve bu hak verdiğin konuda, negatif davranışı sergileyen olduğun için rahatsız oluyorsundur.  sizin kalkıp, güzel güzel bilimsel kaynaklar kullanarak, mantığı ve vicdanı çok güzel yedirerek anlattığınız veganlık karşısında hala hayvansal ürün tüketmeye devam edebilen, amiyane tabirle kaypaklık yapıyordur, gerçeği gördüğü halde bununla ilgili bir aksiyon almak konusunda güçlü olamayacak kadar, kendisinin de size karşı yaptığı, dışarıdan gelen yargılanmalara dayanamayacak kadar birey olmamış, etrafındaki insanların doğru/yanlışlarıyla yaşıyordur. o yüzden sizin çizdiğiniz hayat çizgisini kafası almaz, siz ona ekstremist gelirsiniz bu nedenle, umarım onlar da büyürler bir gün.  aktivizm iyidir, etrafındaki insanlara anlatmak iyidir. bir bilgin varsa bu konuda ve sen bu bilgiyi paylaştığında, zarar gören bazı canlıların hayatı olumlu yönde etkilenebilecekse paylaşmalısın bunu zaten.  not: ben dahil herkes aktivizm kavramından genel olarak bahsetmiş ama başlık aktivist, yani aktivizm eylemini yapan kişi ile ilgili, başlığın aktivizm olarak değişmesi sanırım daha makul olur.
  Öncelikle hayvan haklari hareketi olduğu için çok dikkatli olmamaz gereken bir durum çünkü bizim hatalarimızdan hayvanlar etkileniyor biz değil. Deginmek istediğim nokta linc kültürünün ve nefretin hakaretin meşru zannedildiği sosyal medyalarda bunu gerçekleştirirken kanser olabiliyoruz. Burda önemli olan bu kültürün gazına gelip nefret kusmamaktır. Ben bunu kendimden biliyorum onun için herkes yapabileceği aktivizmi yapmalidır kimi yemek kanalı açar kimi sokağa çıkar kimi internetten yapar ama onemli olan nefret gostermemektir herkes bazen duygusal davranabiliyor ve agresifleşebiliyor biz veganlar olarak kendi agresif durumumuzu çok iyi bilsekte dışaridan öyle olmuyor ve hayvan haklari hareketine istemsizce zarar vermiş olabiliyoruz. Tabi bunun sebebi bizim toplumumuz bi vegan gorunce tum veganları öyle zannetmesi veya bireyin kendi fikirlerini direkt tüm veganlara vb aktivistlere mal etmelerinden kaynaklaniyor. Umarim en kisa zamanda vegan bir dunya hayal olmaktan çıkar sevgilerle..
  Asla aktivizm yapamam derken kendimi aktivizm yaparken buldum. dün manavda muz alırken eşimin biraz fazla alması ve tam da çok almayalım çürüyo dediğim anda yanımıza annesiyle meyve almaya bir çocuğun gelmesi kafamda ışıkları açtı adeta. hızla sözümü geri alıp neyse ya çok alalım muz dondurma yaparız çok güzel oluyo diye sesli sesli bağırdım. ve mesaj yerine ulaşmış ki pardon dondurmayı nası yapıyosunuuuuzzz diye bi soru aldım nihohoho


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk