cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • ahimsa

  yoga felsefesinde bulunan, insanın özen göstermesi salık verilen 8 adımın ilki olan yama'ların ilki, şiddetsizlik temelli ilkedir. wiki tanımıyla ahimsa "genel olarak şiddete başvurmama, zarar vermeme anlamlarına gelir. Buna göre insanlar, başkaları ile ve dünya ile barış içinde yaşamalı, asla bir canlıya zarar vermemeli, onu yaralamamalı ya da öldürmemelidir."
  Beni vegan olmaya iten sebeplerden birisidir. Aylardır yoga yapmama rağmen bu felsefe işlememişti bana. En son vegan bir yoginin yanında et yerken onun bu bilgiyi vermesi sayesinde soldan soldan bir aydınlanma gelmişti :D
  canlilara fiziksel olarak zarar vermemek (vegan olmak) bu ilkenin bir parcasi; diger bir parcasi da tavir, konusmamizda da siddetten uzak durmak. ornegin materyalist bir tutum, kizginlik, hirs, sagligimiz hakkinda endiselere kapilmak, alkol kullanmak vs de himsa oluyormus.

  Ahimsa, anlamı: yaralamamak, incitmemek, zarar vermemek

  kökeni: Sanskritçe bir hint terimi

  öğretinin prensibi: Canlı hiç bir varlığa zarar vermeme, tüm yaşama yönelik şiddetsizlik.

  Öğretinin etkiledikleri: tüm hint dinleri, Hinduizm, Budizm, jainizm vb.


  Ahimsa öğretisinde hayvanlar, bitkiler, doğa:


  Hayvanlar, insan sevgisine ve korunmasına layık canlı varlıklar olarak görülür. Hayvanlara yönelik şiddetin kişinin kaderini ve geleceğini olumsuz etkileyeceği düşünülür. Buradaki fikir, kişinin ektiğini biçmesi ve Ahimsa'ya inananların, öldürülen bir hayvanın yaşadığı şiddet ve sefaletin, kendi yaşamı boyunca metafiziksel olarak et yiyiciye aktarılacağına inancıdır.


  Ahimsa, kavram olarak çok boyutludur. Bahsi geçen Zarar verme, incitme, sadece fiziksel şiddetle ilişkili değildir. kişinin düşünceleri, sözleri, eylemleri de önemlidir. Öğretiye göre, Bütün canlılar sevgi ve saygıyı hak eder. başka bir varlığa zarar vermek kendine zarar vermektir. Çünkü, tüm canlıların ilahi manevi enerjinin kıvılcımına sahip olduğu ön kabuldür.


  Bütün hayatın ve canlıların kutsal olduğuna inanılan ahimsa öğretisinin etik felsefe açısından en üst noktaya geldiği jainizmde (tarihsel başlangıcı milattan önce altıncı yüzyıldır) ahimsa öylesine etkin bir temeldir ki, mikroorganizmaları bile öldürmemek için onlara ev sahipliği yapan kök sebze ve lahana, marul gibi bitkileri dahi yemezler. Bugünün frutaryenlerinin benzer bir felsefe ve davranışa sahip olduğu varsayılabilir. Jainistler Ahimsa prensiplerini uygulama konusunda oldukça katıdırlar. vejetaryen olmalarının yanı sıra, kan renkli bitkilerin tüketimini olduğu kadar kök bitkilerin tüketilmesini de yasaklarlar. Çünkü kan renkli bitkilerin ruhu kirleteceğini düşünürler. Kök bitkilerinin ise öldürülmeden tüketilmesi imkansız olacağından, durumun cinayet olduğuna ve ruhu kirleteceğine inanırlar.

  yaklaşık 1 senedir güney Kore'de Budist rahibiyim ve dongguk üniversitesinde eğitimime devam ediyorum. Ahimsa Budizm'de isshin (一心) olarakta anılır. Turkce anlamı tek kalptir. Evrendeki her şeyin birbirine bağlı olduğu bu yüzden de ego denilen fenomenin tamamen zihinden kaynaklandığı öğretilir. Ego asla durmaz, tatmin olamayıp neticesinde şiddete ve varlıkların ızdırabına yol acar. Ahimsa, zen meditasyonu yada pratiği yapanlar için harika bir yol arkadasidir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk