cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

19 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • abimden kalan 20 yaşındaki hayvan derisi kemer ve 15 yaşındaki cüzdan

  /
  2
  Merhaba arkadaşlar,

  Aynı objeleri çok yıldır kullanıp yenilerini almamaya gayret eden bir insanım. Abimden kalan 20 yıllık hayvan derisi kemer ve 15 yıllık cüzdanı kullanıyorken 2013'te vejetaryenliğe 2019 Haziran'ında da tüm hayvansal ürünleri yemeyi bırakıp veganlığa adım attım. Örneğin geçen bir ayakkabı almam gerektiğinde tabii ki sömürüsüz bir ayakkabı aldım. Ama eskiden alınanlar, sizler benzer durumda vegan olmadan önceden satın aldığınız deri ürünleri çöpe mi attınız, deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

  Sevgiler.
  zaten hayvansal ürün sayılabilecek çok fazla eşyam yoktu ancak evet, kaz tüyü yastığımdan, montumdan falan kurtuldum. yani bu eşyaları kullanırken vicdanen rahat edemedim. durumunuzu tam olarak bilmiyorum (abinizi kaybettiğiniz gibi bir izlenim bırakıyor başlık ve yazdıklarınız) zira bir yakınımdan bana benzeri eşyalar kalsaydı, yine kullanmazdım, eğer anısına değer verdiğim bir kişi ve eşyalar ise sadece saklardım muhtemelen.
  ben maneviyata pek önem vermediğimden hepsini ya çöpe attım ya da bu neredeyse her ilçede bulunan eşya kutularına attım ihtiyacı olan varsa alabiliyor hem oradan. ama abinizden kalan tek eşya bu ikisiyse ve onları atmak canınızı yakacaksa belki kullanmak yerine bir yerde saklayabilirsiniz.
  manevi hatırası olan bir durumda ben de saklardım sanırım.Fakat maddi olarak da yenisini alamayacak güç durumda olan bir veganı da bu tarz şeyler ile eleştiremem.Zamanında alınan ve sonradan vegan olunca pahalı bir şeyi eğer o an maddı durumu elverişili değil ve kullanmak zorundaysa kullanabilir.Fakat bunu kullanırken kesinlikle vicdan azabı oluyor söyliyeyim.

  Ben bir süre daha önceden aldığım kozmetik ürünleri kullanmak durumunda kaldım o anki maddi durumum sebebi ile sonra hepsi vegan ve cruelty free oldu.
  Mont ve bot tarzı vegan olmayan giysiler de giysi kumbarasına atılabilir.Çünkü zaten o bir hayvana zarar verdi ve vegan olarak onu üzerine giymek istemiyorsun ,en azından ihtiyaç sahibi bir insana verilebilir.
  Bence kullanabilirsiniz çünkü bunları çöpe atsanız israf olur bir de yenisini alacaksınız ki o da tüketimi destekliyor. Rahatsız olmuyorsanız kullanabilirsiniz zaten amacımız yeni ürünler için talep oluşturmamak
  Tüketimi desteklememek adına eskiden alınmış ürünleri -vegan olduktan sonra farkettim ki abartı düzeyde sömürmemişim- kullanılmayacak vaziyete gelene kadar kullanmayı tercih ediyorum.
  Kıymetli görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Bana fikirler verdiniz.

  Abimin hayatta olduğunu belirtmek istiyorum öncelikle abimden kalan derken küçük kardeş olma halinden bahsetmek istemiştim.

  Saygılar.
  ben eski vegan olmayan eşyalarımı kullanmak istemediğimden çok emindim o yüzden çevremdeki insanlara dağıtmıştım. o zaman yeni talep oluşturmamak ve atık yaratmamak mantıklı gelmişti ama şimdi bu yaptığımın hayvansal ürünlerin hala birileri için kullanılabilir olduğu gibi bir mesaj verip vermediği ile ilgili kafam karışık.

  bence kullanmak gerekir israf etmemek açısından. sonuçta bu eşyalar eski veya vegan olmadan önce alınan veya akrabalardan geçen eşyalar israf etmemek gerekli.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk