cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 3 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • 21 temmuz 2020 Ukrayna rehine krizi

  /
  2

  Rusya vatandaşı, 44 yaşındaki Maksim Krivoş bir otobüste onüç kişiyi rehin aldı. Ukrayna Devlet başkanı ile görüşmek için üç rehineyi serbest bıraktı. Görüşme sonrası Ukrayna devlet başkanı facebook sayfasından görüntülü paylaşımında "Herkes 2005 yapımı Earthlings filmini izlemeli" dedi. rehineleri bu açıklama sonrası bırakan krivoş tutuklandı.


  "Bu bir vegan eylemdir" diye de belirtmiş bazı kaynaklara göre.


  bu da haber: https:/www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53484091  maksim abimiz hedefine ulasmistir. ukraynada google arama trendlerinde vegan ve earthlings aratilma sayilarinda ciddi artis olmus.


  vegan ve earthlings kelimelerinin arama trendi

  görsel


  earthlings kelimesinin ukraynacadaki hali ile aratilma trendi

  görsel


  earthlings kelimesinin dunyadaki aratilma orani da artmis.

  görsel


  İlgili talep Otomatik portakal filmindeki meşhur sahneyi hatırlatır. Tedavi amaçlı, alex'e işlediği suçların ve arkada Beethoven çalan ikinci dünya savaşı görüntülerini izletirler. Nagevanlara da bu şekilde bir işkence-eğitim yöntemi uygulanabilir:


  görsel  Oldukça kötü bir "eylem". İyi bir şeye (vegan olmak), kötü bir şeyle (rehine almak) sebep olamazsınız. Yaptığı davranışın veganlığa yararı yok –zararı var. böyle bir kötülükten yarar gelecekse, hiç gelmesin daha iyi. Eskiden Ben de earthlings belgeselini ve gary yourofsky'nin konuşmasını insanlara izletirsem fikirlerini değiştirebileceğimi sanırdım. Tahmin edin sonuç ne oldu? İzlettiğim Hiç kimse fikrini değiştirmedi hatta alay edenler çıktı. Bu beni şaşırtmıştı. Ben temel bir yanılgı içerisindeydim; "Eğer bunlar beni bir şeyleri sorgulamaya itebildiyse, başkalarını da itebilmeli," diye düşünmüştüm. Unuttuğum şey ise herkesin benimle tıpatıp aynı bakış açısına sahip olmadığıydı.

  Ayrıca, ister din olsun, ister siyaset, isterse de veganlık; kimi zaman karşı tarafla girdiğiniz tartışma, onların kendi fikirlerine daha sıkı sarılmalarına neden olabiliyor.

  bi terör olayıdır. insanları öldürmemek kaydıyla bile olsa silahla rehin alıp tehditler savururursanız amacınızın ne kadar iyi olduğuna bakılmaz. eylemi gerçekleştiren terörist faydacı bi düşünceyle 13 kişiyi rehin alsam da milyonlar benim sesimi duyup vegan olucak dese de bu iş öyle yürümüyor. hiçbir aklı başında rasyonel düşünebilen vicdanlı insan, kendi fikrini yaymak için insanları rehin alan birinine ve ideolojisine sempati duymaz. bu yüzden veganların şiddetten ve şiddet yanlısı veganlardan uzak durması, sempati beslememesi önemli. ama maalesef bu tür radikal tipler/şiddet yanlıları çok popüler veganlar arasında. umarım hapisten çıkmaz terörist mal.

  vegan olmasam şöyle bir eylem yüzünden vegan belgeseller karşıma çıksa izlemem bile. bu kadar gereksiz bir eylemdir. gereksizliğinden öte terör eylemidir.

  bu oksimoron şiddet eylemi, vegan aktivistlerin hayvan kurtarma eylemlerinden farklı olarak sadece yasadışı değil, aynı zamanda bir terör eylemi niteliği de taşıyor. (iktidar literatüründen tiksinerek ama çaresizce yazıyorum bu kelimeleri) tüm veganlara terörist damgasını güzelce ekleştirmeleri için et ve süt endüstrisine ve hayvanlara uygulanan sistemli zulmün diğer figürlerine bulunmaz bir koz verdi maksim krivoş. (adı niye şirin gibi?)


  antipropaganda kalitesinde bir hareket gerçekten. kimse zarar görmediği için bir yandan içimizin yağları eriyor ve daha çok insanın uyanmasına vesile olma ihtimaliyle heyecanlanıyoruz. diğer yandan olacakları az çok tahmin ediyoruz.


  hakimbey'in geçici otonom bölgeler teorisine göre sistem kendisine tehdit oluşturan hareketleri hemen tespit edemez. panopticon metaforuyla anlatmaya çalışırsak halkı izleyen tepegözün bir kez baktığı noktayı tekrar ziyaret etmesine dek, arada bir zaman dilimi bulunur. bu dilim geçici otonom bölgedir diyebiliriz. sistemi değiştirecek eylem bu dilimde yapılır ve göz geri gelmeden toz olunur.


  veganhareket bir t.a.z. projesi olarak başlamış değilse bile, yine de acaba toz olma ve başka bir beklenmediklikte çıkagelme zamanı mı geldi?!. terörist olmayan veganlar için bir kısaltma bulup onu kullanabiliriz. sonuçta ismi putlaştırmanın lüzumu yok. :d şaka şaka.


  edit: öte yandan her türlü katliamı yasal çerçeveye sığdıran devletleri düşününce silahların anlamlı bir amaca hizmet ettiği numune bir eylem olmuş bu. maksim kirvoş'un polis dronuna el bombasıyla karşılık verip, şehrin başka bir yerine uzaktan kumandalı patlayıcılar yerleştirdiğini söylemesi falan.. film gibi.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk