cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganmidir.com

  yaklaşık bir hafta önce oluşturduğum sitedir.


  kliktag'ın geliştirilebilir yanları olduğunu görüp kişisel proje babında açtım bu siteyi.

  1- bulamadığım ürünler oldu:

  aklıma gelen ilk örnek doritos taco baharatlı. yaklaşık 8 aylık veganlık deneyimimde bunu 80 kez yaşamışımdır belki. onların şu anki veritabanına ulaşmam zamanımı alacak evet, fakat yeteri kadar zamanla daha tamamlanmış bir liste oluşturacağımı düşünüyorum.

  2- vegan değilse neden değil, şüpheliyse biraz daha açıklar mısın?:

  açıkçası kliktag'da arattığım her üründen sonra içindekiler kısmını ne olur ne olmaz tekrar okuduğum çok oldu. vegan olmayan içeriği tıklattığımda gösterse çok hoş olurdu. bunu oluşturmaya çalıştığım sitenin bir parçası yapmaya özen gösterdim.

  3- korkunçluk skalası:

  kliktag'ı sadece ürünlerin vegan olup olmadığını merak ettiğim için indirmeme rağmen taradığım neredeyse her üründe ultra işlenmiş, aşırı şekerli ve sağlık skalasında 4/5 ibarelerini gördüğümde sürekli tırsıyorum. (en azından benim için) aşırı irrasyonel bir korku oluşuyor. ne kadar bilgi o kadar iyi diye düşünmek mantıklı fakat benim için tam tersi oldu :( ürünlerin yalnızca vegan olup olmadığını belirten sitemi bunu akılda bulundurarak oluşturdum.

  4- reklamlar, premium:

  bu problemlerimin elbette ki en küçüğü, fakat hem masaüstü hem uygulama versiyonunda reklamların garip yerlerden varolagelmesi beni biraz irite etti. saniyelik bakıp çıkmak istediğim uygulamada bana böm böm bakan reklamlar hoşuma gitmedi maalesef.


  doğruyu söylemek gerekirse şu günkü haliyle bu site çok kişinin işine yaramayabilir. 28 mayısta açtığım sitede şu ana kadar 245 ürün katalogladım ve bu aşırı büyük bir sayı değil. her gün yaklaşık 60 ürün kataloglamaya devam edeceğim, yolunuz düşerse uğrayın arkadaşlar.  bu tür girişimler çok kıymetli, ilk söylemek istediğim elinize sağlık ve iyi ki böyle bir işe giriştiniz. Daha siteye ilk girdiğimde eti balık krakerin vegan olduğunu öğrenmeme vesile olmuştur.


  kligtag 'in şu an ki ürün veritabanı muazzam ve bu artık kullanıcılar tarafından genişletiliyor. tanınmayan bir ürünü taradığınızda, ürünün veritabanlarında olmadığını belirterek sizden isterseniz ürünün genel ve içindekiler kısmının fotoğrafını istiyorlar ve inceleyip ürünü veritabanlarına ekliyorlar. bireysel bir çaba ile, aynı veritabanını yakalamak pek mümkün olmayabilir çünkü yeni çıkan, raflara eklenen ya da satışı durdurulan ürün sayısı bile çok ciddi rakamlara ulaşabilir ve bu tek kişilik bir çabayı çok zorlayabilir.


  bence bu sistemde asıl sorun, gıda odaklanmak. kliktag'in yaptığı sadece gıdaya odaklanmak, atıyorum bir markette gıda ürününün barkodunu okutup vegan, ya da değil çok rahat görebiliyorsunuz ama iki stand arkada yer alan yüz maskesini okutamıyor, deodorant'ı sistemlerinde bulamıyorsunuz çünkü beslenme odaklılar, bence asıl ihtiyaç gıda harici bir adım atılması. çünkü listelediğiniz eksiklikler bir kaç güncelleme ilk mesela 'ürün sağlıklı mı değil mi' skalasını, ayarlardan opsiyonel yapıp, kullanıcının açıp/kapatabilmesi gibi değişimlerle üstesinden gelebilirler.

  çok faydalı bir site olmuş teşekkür ederiz ilk olarak emeğiniz için. bilmediğim bir çok ürünün vegan olduğunu öğrendim incelerken.

  yapanın eline sağlık, umarım başarılı olursunuz ve istediğiniz her ürünü sisteme eklediğiniz geniş bir ürün yelpazeniz olur.


  iki adet tavsiyem olarak söyleyebileceğim nacizane şey var sizlere;


  - daha kullanıcı dostu olması açısından; ürünlerin hepsinin ismini okuyup sonrasında vegan ya da vegan değil kısmına gelmek sıkıcı, yorucu. her ürünün sol üst köşesine vegan ya da değil anlamında bir logo vari kullanım faydalı olabilir, vegan olanlarda vegan sembolü olmayanlarda, üzerinde tek bir kırmızı çizgi ile vegan logosunu kullanabilirsiniz mesela.


  - güvenilirlik ve güvenebilirlik açısından; kaynak yok, eti kakaolu bisküvi, ki çok severdim, veganım diye yemediğim vegan olduğuna ihtimal dahi vermemiştim ama veganmidir.com'a göre vegan ama kaynak ney? sadece sitede gördüm diye, arkasına bakmadan almam mesela, ha dersiniz ki biz zaten insanların gözünden kaçanları gösterelim onlara, onlar yine gerekli kontrollerini yapsınlar etsinler, ona okay. ama referans alınabilecek sağlam bir site olmak hedef ise, işler biraz öyle durmuyor şimdilik. ürünlerin içindekiler kısmı olur ya da firma ile mail'leşmeniz olur vs. Herhangi bir gerçekliğini doğrulayabileceğimiz bir kaynak yok. insanlık hali, 150 tane ürün girdiğiniz bir gün, 151. vegan olmayan bir ürünü yanlışlıkla vegan diye girersiniz, topa tutarlar vallaha sizi, sonra kalkar hangileri doğruydu hangileri yanlıştı diye bakmaktan iyice yorulur gidersiniz.

  çünkü bazı şeyler hem hayvansal hem bitkisel olabiliyor. hazır ürün tüketen veganların çoğu bunun için firmalara mail yolluyor vs. bitkisel olduğu kesin ise tercih ediyor. kliktagta böyle detaylı sorgu olduğunu düşünmüyorum.
  Site muhteşem olmuş fakat geliştirilebileği ve Klilktag'dan ayrılabileceği en önemli nokta kişisel bakım ürünlerinin sitede yer alması olurdu.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk