cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

7 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlığın güzel tarafları

  veganlığı sürekli, dert yandığımız, yakındığımız ve zor olarak lanse ettirdiğimiz gerçeği ortada iken, bu başlıkta güzel taraflarını konuşalım.

  benim için en güzel taraflarından birisi, cana duyulan saygı. canlıya nefes alıp verdiren, o farkında olmadığımız güce duyulan saygıdır. hatta insanların kendi canının, kendi canını da geç kendi cebinin derdine düştüğü bu dönemde, kendi canı dışında başka canları düşünmektir, o cana saygı duymaktır.
  İç huzura sahip olmak, umutlu bir insan olmak, gerçek sevgiye değer vermek... Birçok felsefe de et yemenin insanları daha şiddete meyilli, 'ben bilirim'ci, gergin yaptığını söyler. Bundan korunmak, kendi insani çıkarlarımızı korumak adına özümüzü kaybedip sevgiden yoksun davranışlarda bulunmamızı engellemesi açısından vegan olmak çok güzel. Hepimizin içinde sevgi tohumları var. Şiddet, içimizdeki sevgiyi öldürür. Biz de vegan olup içimizdeki sevgiyi bir çiçek gibi açtıralım..
  Az yemeye, az tüketmeye başlamaktı sanırım. Kendimden okuma yapacak olursam, zaten glutenden de uzak durduğum işlenmiş şekerden haz etmeğim için geriye pek bir şey kalmamış oldu. Sırf vegan mantığıyla içinde onlarca koruyucu olan bir şeyi alıp mideme indirmektense, aç gezmenin tuhaf hazzı hoşuma gitti sanırım, çelik gibi bi irade geliştirmek denebilir, evet.
  Senelerce "vegan olmak çok zor ve pahalı" diyerek gezdim o günlerime kızıyorum şimdi. Henüz daha çok yeniyim fakat 26 yıllık hayatımda ilk defa bir işe yarıyor gibi hissediyorum kendimi. Normalde hiç bi görüşe karşı çıkmaz "amaan kim ne derse desin ben polemiğe girmiyim" diyip dolasirdim. Ama şimdi konu veganlik olunca karşımdaki ne derse desin verecek bi cevabım oluyor. Birilerine birşeyler anlatmak canlıların yaşam hakkını savunmak bana o kadar iyi geldi ki. Hayatım öncesi ve sonrası olarak ayrıldı sanki. Önce bencil ve keyif için yaşayan biriyken şimdi düşünen sorgulayan araştıran biriyim. Sadece hayvanlar değil her konuda daha fazla duyarlı olmaya başlıyorsun ve bu iyi bir insan olmak adına muhteşem bir gelişme.

  Bu arada pahalı diyenlere de anlam veremiyorum araştırıp yogurdumu sütümü mayonezimi kendim yapiyorum sebze bakliyat besleniyorum fasulyeden sucuk yaptım. soya fasulyesinin yarim kilosu 18 tl ki normal kiymaya göre fazlasıyla uygun bi fiyat. Yani VEGANLİK PAHALI fALAN DEGIL :)
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk