cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

19 + 4 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlara uygulanan psikolojik şiddet

  /
  2

  yakın çevrenizde, gayet güzel bir şekilde diyaloğunuz olan insanların, sadece vegan olduğunuz için durduk yere keyfinizi kaçırmaya, huzurunuzu bozmaya yönelik tavırlarının tamamı bu uygulanan şiddetin kapsamına girebilir.


  veganlıkla ilgili abuk subuk haberler, etlerin balıkların olduğu sofralar olsun, hemen sosyal medya üzerinden, whatsapptan size gönderilen fotoğraflarla ya da normalde hiç umursamayacakları bir konuda, sadece sizin umursadığınızı bildiği için sataşması gibi durumlar bu kapsamda ilk aklıma gelenler.


  görebiliyorum açık açık eğlenmek için bana sataştığını, sırf keyfimi kaçırmak için mangal vs fotoğrafı attığını. geçen vegan sucuk yaptım onu paylaşmışım, gelmiş biri "o nasıl bir işkence yaa" diye mesaj atıyor. işkenceden anladığınız tam olarak nedir bilmiyorum ama bu tür insanların hayatımda varlığı bana işkence oldu resmen (bkz:swh) napıyoruz, ufak ufak çıkartıyoruz hayatımızdan. çünkü konunun veganlıkla alakası kalmıyor bir yerden sonra, diyaloğu tamamen senin moralini bozmak üzerine kuran birisi var karşında.


  benzer başlıklar vardı sözlükte aslında (bkz:navegan zırvaları) ama psikolojik şiddet, zırvalamaların, bilgisizlikten vs doğan saçma tepkilerin ötesinde, içerisinde kasıt olduğu ve başlı başına başka bir konu olduğu için özellikle başlık açma gereği duydum.

  bunu yapan kişiler uyguladıkları, uygulanmasına vesile oldukları şiddete sadece bir tane daha ekledikleri için çok fazla durumun farkında olmayabilirler. dünyayı paylaştığı diğer tüm canlılara da hayatı çekilmez hale getirmek gibi kötü alışkanlıkları var maalesef.

  Bu konuda çok fazla sıkıntı çekiyorum. Ateist, hristiyan, hatta satanist, kedi kesen biri olarak bile suçlandım. Hiçbir zaman kimse bana saygı göstermedi. Her zaman insanlar bir açığımı arayıp durdu. Dalga geçtikleri bile oldu. bir kız iş arkadaşımın bana "Karınınkini nasıl yiyeceksin peki?" diyerek dalga geçmesini hâlâ unutamıyorum.

  Bu hafta iş için mardindeydim. Abi ne saçma şey, hayvanlar biz onları yiyelim diye yaratıldı zaten. Yanlış yapıyorsun'u duydum.teşekkürler

  vegan olduğunuz için farklı kabul edilirsiniz ve insanlar farklılıkları yargılarlar. çok takılmamak lazım söylemlerine tabiki, benim tavsiyem onlar sizi yargılamadan sizin onları yargılayıp psikolojik baskı yapmanız. evet itici görünebilirsiniz ama kendi psikolojinizi korumuş olursunuz.

  Şiddetin sonu hiçbir alanda gelmiyor.

  Kötü kalplerle uğrasmak ne zor..

  Özdeki sorunlarının aslında kendi vicdanlarını bastırmak için çıkardıkları gürültü olduğuna inanıyorum

  Ben nefsimi bastıramıyorum sen de bastırma gel bu kıyıma ortak ol çağrısı bu.

  "en hayvan seven sen misin?", "yaptığın bana eziyet", "onun bunun sürüsü kurtulsun diye beni eziyorsun"

  en yakınımdan bunları duymak fazla üzücü. beklemediğim kadar kişisel algıladı

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk