cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

3 + 4 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan yemek kitapları

  maalesef türkçe'de pek zengin olmayan kitap türü.


  benim bildiklerim murat kınıkoğlu 'nun vegan beslenme ve vegan sağlık adlı iki kitabı var. ama bunlar temelde sağlık kitapları olduğu için yemek kitabı olarak görmek ne kadar doğru, bilmiyorum.


  bu konuda ingilizce kaynaklar neredeyse sonsuz. inanılmaz zengin ve son derece farklı mutfaklardan, kültürlerden yemek kitapları bulabilirsiniz, ama euro'yla bir şey almaya kalktığınızda ciddi masraf oluyor. bu açıdan kolay erişilebilir kitaplar değil.


  ben ingilizce üç yemek kitabı aldım.


  vegan for everybody - america's test kitchen . bence yemek yapmayı seven her veganın elinde bulundurması gereken bir kitap. bugüne kadar vegan olsun, olmasın en sevdiğim yemek kitabım bu. america's test kitchen, adı üzerinde yemek deneme odaklı. kahvaltı, brunch, çorba, pizza, ana yemek, burger, tatlı gibi sınıflarda size yenilikler sunabilecek bir kitap. bazen tarifteki malzemelere türkiye'de erişim o kadar kolay olmuyor, ama biraz yaratıcılığınızı kullanarak hepsine ağız tadınıza göre ikame malzemeler bulabilirsiniz. pandora kitapevi'nden aldım. teslimat süresi 70 gündü. epey uzun bir süre.


  bu kitabın en sevdiğim yönü başlangıçta her şeyi sıfırdan anlatıyor. mesela vegan bowl yapacaksınız, başlangıçta hangi malzemeyi hangi sırayla koyacağınızı gayet güzel anlatıyor. kullanılacak ana malzemeleri, ana sosları tanıtıyor, tariflerini veriyor. tek sorun ölçülerin ons ve inçle olması :)


  dirty vegan ve dirty vegan another bite - matt pritchard . matt pritchard ingiliz bir kaykaycı, triatloncu. aşçılık eğitimi alsa kısa bir açşılık deneyimi var. türkiye'deki geleneksel yemeklerin dışına çıkmak istiyorsanız dirty vegan serisini de gönül rahatlığıyla önerebilirim. fikir vermesi açısından amazon.com'da kitaptan birkaç sayfayı buraya bırakıyorum: images-na.ssl-images-amazon.com images-na.ssl-images-amazon.com

  images-na.ssl-images-amazon.com

  images-na.ssl-images-amazon.com


  maalesef bu iki kitabı internet ortamlarında pdf olarak ben bulamadım. bu yüzden de sipariş verdim. gerçekten hiç ucuz değiller. ama değdiğini düşünüyorum.


  bunların dışında alfa yayınlarından on yıl kadar önce aldığım mini dev vejetaryen yemek kitabı var. türkçe olması avantaj, ama daha çok italyan yemekleri odaklı olduğu için bu kitap bana biraz tekdüze geliyor. bazen sanki sayfalarca aynı yemeğin tarifini okuyormuş gibi hissediyorum. ama tabii ki çok hacimli bir kitap olduğu için seçenek bakımından fakir değil. ama vejetaryen odaklı olduğu için yemeklerin belki dörtte biri vegan.


  mesela rawsomely vegan diye bir kitap var. çok detaylı incelemedim ama sadece çiğ sebze içeren tarifler var. 300'den fazla tarif. çiğ beslenmeye ilgisi olanlar için bu kitap fikir verici olabilir. pdf olarak internette bulabileceğinizi düşünüyorum.


  the sexy vegan cookbook . bu da pdf olarak kolaylıkla bulabileceğiniz bir kitap. içindeki tarifler daha çok brasserie tipi restoranlara uygun gibi. bu tip yemeklere ilginiz varsa sizin için ilginç olabilir.


  maalesef henüz çok zengin bir vegan kütüphanem yok, ama düzenli (ama yavaş) biçimde ingilizce tarif kitapları alacağım. maalesef çok pahalılar. aldıkça bu entry'yi güncellerim sanırım. ama tek bir vegan yemek kitabı seçeceksem bu kesinlikle vegan for everybody olurdu. pdf olarak internetten umarım bulunur. ben bulamadım.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk