cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

4 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan ve vejetaryen arasındaki farklar nelerdir

  Bu soruyu cevaplamadan önce gelin vegan ve vejetaryenin kim olduğuna bakalım: Vejetaryen, temelde et yemeyen insanın, geri kalan insanlık tarafından bilinen kod adıdır. Hayvanların öldürülmesine karşı oldukları için etten uzak durabildikleri gibi lezzetini sevmediği için et yemeyen birine de gayet vejetaryen denilebilir.

  Vejetaryenler kendi arasında üçe ayrılır. Hayvansal gıda olarak yalnızca yumurtanın tüketildiği ovo vejetaryenler, potansiyel bir cana kıyıldığı düşüncesine sahip olup yumurta tüketmeyen, hayvansal gıda olarak yalnızca süt ve süt ürünleri tüketen lakto vejetaryenler ve her ikisini de tüketebilen -çoğunluk grubu- lakto ovo vejetaryenler.

  Vegan ise genel algı itibarıyla vejetaryenin çok daha katı ve gelişmiş versiyonudur. Et endüstrisine tamamen karşıdır. Hayvanlar üzerinde deney yapılarak elde edilen ilaç, makyaj ürünleri, kürk, deri ve yün gibi ürünleri kullanmazlar. Bir hayvanın öldürülmesine karşı olmakla birlikte, kökü olup meyve vermeyen sebzelerin tüketilmesini de reddederler. Çünkü onlara göre kökü olan sebzeyi topraktan koparmak da bir cinayettir.

  Bütün bu bilgiler ışığında vegan ve vejetaryen arasındaki farkı özetlemeye çalışalım: Vejetaryen beslenme biçiminde değişiklik yapmış, bir nevi diyette olan kişidir. Vegan, 24 saatini etkileyen bir seçimin içindedir. Vejetaryenlik bir beslenme, veganlık bir yaşam biçimidir.

  Alıntıdır.
  Kaynak
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk