cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan sertifika

  tükettiğimiz mallardan, işletmelerden rahatça sıyrılabileceğimiz yol gösterici rehberimiz..
  olmakla beraber ülkemizde henüz profesyonel yaptırım uygulayamayan eksik kalmış, belgelendirme. ziraa gıda üzerinden örnek verecek olursak.. onca yumurtalı üretim yapan remia markalı mayonezin sadece kendi etiketinde vegan diye pazarlandığı gibi.. başka örneklerini de çoğaltırsak mutfağında neler olup bittiğini görmediğimiz kafeler, restorantlar veganlık adı altında bizim kitlemiz üzerinden geçinen işletmelere izin veren, her işletmenin bu belgeyi kullanmasına şart koşmayan, denetimleri sıklaştırmayan, sertifika olmadan sadece vegan* sözcüğü ile pazarlanan malların kontrolünü sağlamayan, vegan değil ise cezai işlemleri yürütemeyen.. belgelendirme yöntemidir.
  her gördüğümde içimi rahatlatan sertifika. yukarıdaki yazarın belirttiği husus sanırım markaların sertifikalandırılması ve ürünlerin sertifikalandırılması arasındaki farkın daha net belirtilmesi ve bu durumun aşılmasıyla ilgili yaptırımlar.

  işletmelerde durum biraz daha karışık evet, mutfağında vegan olan ve olmayan siparişler için aynı ekipmanları, belki de temizliğine dahi özen göstermeden, kullanmaları baya ciddi bir sorun, var mıdır bunun kontrolü, cezalandırması ya da şikayet edilebileceği mecralar, bilen aydınlatırsa sevinirim.

  Vegan sertifika hakkında net bilgisi olan görsellerle paylaşabilir mi? Piyasada sahte vegan sertifikalı ürünler var fakat hangisi sahte, hangisi değil ben ayrımını yapamıyorum. Örneğin: züber markasının vegan sertifikaya sahip olduklarına dair bir paylaşımları yok. Kullandıkları logoda vegan-vegetarian yazısı yok. içerik olarak vegan evet (Bazı ürünleri) fakat sertifikaya sahipler mi? o logo sertifikaya mı ait? ve bu sertifikayı almak çok mu zor? gibi konularda aydınlatabilecek birisi varsa çok memnun olurum.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk