cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Vegan olmama katkısı bulunan insan(lar)

  Cogumuz gibi bende değiştiremediğim geçmişimde hayvansal ürünlerle besleniyordum. Veganliga geçişim çok pürüzsüz oldu. Bir gün son üç dört yılda parça parça düşündüklerim toplanıp birlik olmaya karar vermişler ve o gün hayatımın kontrolünü seve seve bu düşüncelerin rotasına bırakmaya karar verdiğim gündür. Peki o güne gelirken yoluma çıkan ve bana geri kalan hayatım icin paha biçilemez yönlendirmelerde bulunan kimler vardı. İste bu noktada ilk olarak bahsedeceğim bir kişi var ve adı Özgür. Hikaye söyle başlıyor: İTÜde yüksek lisans yapıyorum ve bir çalıştaya farklı disiplinlerden kabul edilen 10 kişi Koç üniversitesinde 3 gün farklı üniversiteler ile çalışma yapacağız. İlk gün gruplar oluşuyor ve üç kişilik grubumuzdan biri yani Özgür kişisi ile aynı gruptayız. Ogle yemeğine gidiyoruz ve kendisi vegan yemek soruyor. Neyse alıyoruz yemekleri ve masada klasik soruyu yöneltiyorum: "böyle yasamak zor degil mi?" Ardindan ikinci bomba: "ben et yemeden yaşayamam, yoğurt olmadan asla!" Tabi o kadar boş insan olmadığım icin ilk gereksiz girişten sonra biraz dinliyorum fikirlerini ama tabi hiç bir şey değişmiyor o anda. Degisen bir şey var. Artik bir tohum atıldı beyin kıvrımlarıma ve beslenip yeşerene kadar orada varlığını sürdürecekti. Tesekkurler Özgür sana bunu söyleme fırsatım olmadı ama iyi ki vegandin ve o gün beraber yemek yedik. Sonra çok daha geniş bilgiler edindiğim zamanlar olsa da bütün bunlara sebep olan çalıştayda ve seninle sohbet ederken edindiğim bilgilerdi.

  Benim hayatıma maalesef böyle biri girmedi. Şu ana kadar sadece bir veganla karşılaştım o zaman da vejetaryendim. Keşke ben de biriyle yıllar önce karşılaşsaydım da daha önceden vegan olsaydım. Şimdi bakıyorum da hep kendimle çelişen hareketler yapmışım. Kurban Bayramı adı altında öldürülen hiçbir hayvanı yemeyip. Yıllarca diğer sömürüleri, kuzu yenir mi dünya tatlısı hayvan diye düşünürken diğer türleri görmezden geldim. Vegan olana kadar ne bir belgesel izledim ne de konuyla alakalı bir kitap okumuştum ama olduktan sonra üzerimde bir sorumluluk hissediyorum. Konuyla ilgili Sorulan sorulara elimden geldiğince doğru ve tatmin edici cevaplar verme sorumluluğu. Vegan olmak çok kolay diğer insanları anlamak onlara anlatmak zor. Çünkü keşke biri benim şuan onlara söylediklerimi daha önce bana söyleseydi diye düşünürken, Anlattığım kişilerde o etkiyi görememek beni çok üzüyor.

  vegan olduğum şu dönemde bile hayatımda maalesef vegan biri yok. benim önce vejetaryen olmamı, ardından hayvanlara yardım ve tedavi için bir ekip oluşturmamı ardından da vegan olmamı sağlayan kedi kızım oldu. el kadar haliyle geldi ve tüm hayatımı değiştirdi. ömrü uzun olsun.

  yeliz utku konca. kendisi koç üniversitesinde kimya alanında öğretim görevlisi. veganlıkla ilgili doğru bilgileri veren birisi.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk