cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan B12, Demir, Kalsiyum, D Vitamini kaynakları

  Merhabalar, ben 16 yaşındayım vegan olmak istiyorum, iyice araştırmadan bu yola girip daha sonra tekrar navegan olmak istemiyorum ve pek bütçem yok. başlıkta belirttiğim yaşam gereksinimlerini takviye gıda almadan,uygun fiyatlı ve vegan olarak almanın yolları var mıdır, varsa nelerdir?
  Günde 2 porsiyon yeşil yapraklı sebze tüketmeye ve genel olarak dengeli bir beslenme sürdürmeye özen gösterin. Tofu, yeşil yapraklı sebzeler, fasulyeler ve yağlı tohumlar (fındık, fıstık, ceviz, susam, iç çekirdekler) kalsiyumdan zengindir. Esmer tahin de kullanabilirsiniz. bu besin grubu demirden de zengindir.Ancak biz demiri hayvanların kanındaki okside edilmiş formuyla değil, bitkilerden aldığımız için yanında okside edecek c vitamininden yüksek sebzeler tüketmek gerekiyor ki emilimi artsın. Sabah yulaf yaptıysanız yanında çilek, kuru fasulye yiyorsanız yanında büyük salata, ıspanak gibi yemeklerin üzerine limon sıkmak gibi gibi çoğaltılabilir.


  Marketlerde satılan vegan sütler d vitamini b12 ve kalsiyum eklentili oluyor ama pahalı gelebilir size.


  d vitamini için damlalar kullanabilirsiniz. Ya da öğle vakitlerinde dirsekleriniz dizleriniz açık şekilde, 15-30 dakikalığına güneşe çıkmanız yeterli olacaktır.


  B12 için ise endişelenmenize gerek yok. 3-4 ay vegan beslendikten sonra kan değerlerinize baktırın, eksik çıkarsa takviye alırsınız. Vejeteryan kullanımına uygun yazmasına dikkat edin. 40-100 lira bandında bulabilirsiniz. Zaten vegan beslenmeye geçince epey tasarruf edeceksiniz zira ülkemizde en pahalı yiyecekler hayvansal olanlar.  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk