cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • sağlıklı beslenen veganlardan hoşlanmayan güruh

  Bu güruha dahil bireylere ancak hastalandıklarında vegan olmayan ilaçları kullanmadıkları zaman saygı duyuyorum. Kullanılan birçok ilaç hayvanlar üzerinde test edildiği gibi, yine hatırı sayılır bir oranı da hayvanlardan elde edilen içeriğe sahiptirler (serum kanı bunun en ciddi ve bariz bir örneğidir mesela). Sağlıklı beslenen veganlar, bu sektöre en az muhtaç olmaya çalışan kişilerdir de bir taraftan, Ama nedense hor görülmeye devam edilmektedirler, çünkü topluluk ister ki herkes onlar gibi aynı kafa yapısına sahip olsun. Ölüm-kalım meselesi olmadığı halde vegan olmayan ilaçları da kullanmaya devam eden bu güruhtan bazı insanlar, sağlıklı yaşayıp çok nadiren hasta olanları da eleştirmeye son vermeyip benim için ciddi bir ikilem yaratmaktadırlar.

  İşbu entryde bahsi geçen sağlıklı beslenen veganlar ile asla, sadece yağsız-bitkisel beslenme ve türevleri gibi sadece sağlıklı olmak için hayvansal besinlerden uzak duran, hayvanların diğer sektörlerdeki sömürüsünü hiçe sayan kişilerden bahsetmemektedir. Aslında sadece, berbat beslenme alışkanlıkları sonucu hastane hastane gezen, vegan olmayan ilaçları kullanmaya muhtaç kalan veganlara küçük bir uyarı yapmak istemektedir bu entry.

  Edit: başlıktaki sağlık kelimesinin sağlıklı olarak düzeltilmesini rica edeceğim.
  içinde bulunduğum güruhtur sanırım. entry kime giydirmiş çözemedim tam olarak sşdiwşfğ ama ben daha çok yeşilaycı takılan, patates kızartması yeme çok sağlıksız, onu yeme şunu yeme sağlıksız, işlenmiş gıda yeme, sigara kesinlikle içme diyen veganlardan şikayetçiyim. kendi iradesiyle vegan olabilecek bi birey elbette zararlı gıdaları da ayırabilir seçebilir ama yine de yemek istiyorsa yer. vegan olduğu sürece kimse kimsenin yemeğine karışamaz ve sürekli sen çok sağlıksız beleniyorsun diye kendini ondan üstün görüp kafa şişiremez.

  sektöre az muhtaç olma isteğinden bahsedilen piyasada hızla artan vegan süt peynir sucuk falansa bundan şikayeti olan bi vegan yine kendi damak zevkini düşünüp diğerlerinin mutfağına karışıyordur polis gibi. dediğim gibi, vegan olduğu sürece isteyen istediğini yeme özgürlüğüne sahip.

  benim buna tetiklenme sebebim sadece veganlarda da olmaması. bu tarz insan sağlığına kötü gelen gıdaların hükümetler tarafından aşırı vergilendirilmesi (alkol sigara six tax gibi). devletlerin insanların yeme özgürlüğüne kadar karılabildiği, yönlendirebildiği bi ortam güzel bi ortam değil.
  Ben de kime giydirilmiş anlamadim ama ilaç konusunda bana giydirmiş olabilir yazar dodofdofdodof.

  Söyle ki Vegan beslenen kişi sağlıklı beslenmeye az da olsa özen göstermeli kanımca. Kimse kimseye şunu ye daha sağlıklı şunu yapma deme hakkı tabiki yok fakat bu insanlar herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında 'bak Vegan oldun da ondan hastalandın 'şeklinde yorumlara maruz kalacağından bi ihtimal Vegan olmayı düşünenler de bak Vegan olanlar böyle hastalık geçirmiş o zaman veganlık yanlış algısı yaratıyor. Sağlık yönü bence etik vegan aktivizmi destekleyen bir durum.Eksi sözlükte vegan/vegansozluk entrysi altına uzun uzun yazmis Vegan oldum tüberküloz oldum bıraktım diye .Şimdi bunu okuyan naveganların Vegan olma olasılığı daha düşük oluyor.
  Bunun dışında ilaç kullanımı ne kadar yanlış olsa da etik acıdan, bel ağrısından uyuyamadigin bir durumda ne kadar ölüm kalım meselesi olmasa da o acıya dayanamadigim için ayrı kesici kullanmak zorunda kalıyorum. Ileride kadınlar doğum yapacaksa eğer o zaman da ilaca seruma magruz kalacağız. Bu ilaç sektörüyle ilgili Vegan ilaç sektörü gelişmedikçe bu tartisma surer.
  Genelde veganlığı tamamen etik olarak seçmiş kişilerdir. Çevreciler yine daha az yumuşak oluyor bu konuda. Sanırım sağlıklı yaşamak için vegan olmak bencillik olarak geliyor, hayvan zulmüne ortak olmamak insanların asıl güdüsü olsun istiyorlar. Bu açıdan bakınca evet doğru, vegan beslendiğinizde tüm vitamin mineral makroları alamadığınız bir ihtimalde dahi hayvanları sömürerek karın doyurmak bencillik olurdu, takviye kullanırdık.
  Ama takviye kullanmadan, b12 ve güneşe çıkmıyorsanız d vitamini dışında insan vücudunun alması gereken tüm besinleri alabiliyorsak, almalıyız diyorum ben. Çünkü insanların kafasında "süt ve türevleri tüketmeyenin kemikleri kırılır, et yemeyen protein alamaz demiri düşük gelir kansız olur" gibi bir algı varken, ve çoğu insan sağlığı hakkında endişelendiği için veganlığı tercih etmezken; eksiksiz bir beslenme programıyla toplumun çoğundan daha iyi değerlere sahip olmak, yaşlanınca kalp tansiyon gibi sorunlar yaşamamak veganlığa teşvik edici olacaktır.
  Ve unutulmamalıdır ki, veganlar vitamin ve mineral eksikliklerine daha yatkınlar. Aylardır regl olmayan, çevresinde sürekli mutsuz, halsiz gözüken bir veganın faydasından çok zararı dokunur.
  Tabii ki şu her şeyini organik alıp, yok efendim günde bir damacana sebze suyuyla 3 gün detoks yapan kitleye ben de tepkiliyim. Veganlığı ulaşılamaz ve sürdürülemez gösterdikleri yetmiyormuş gibi, bir de kendi sağlıklarını tehlikeye atıp başlarına sonunda bir şey geldiğinde ihale veganlığa kalıyor. Tabağı ortadan bölüp yarısını sebzelerden meyvelerden, çeyreğini protein kaynağıyla, çeyreğini tam tahılıyla doldurmak yeterli. Yok buğday çimi suyu tozu yok efendim fermente kaju peyniri bilmem ne kovalayanları geçiniz. Patates kızartması bira yaşayan bir vegandansa sabah akşam evde yemek pişiren, sürekli öğünlerini düşünen bir vegan olmayı tercih ederim tabii. Evet farklı şeyler yemek güzel, yediğin şeyin nerene ne şekilde yaradığını bilmek faydalı fakat yemek hayattaki tek zevk kaynağı ya da üzerinde düşündüğü tek şey olmamalı bir yandan. İki türünü de ekstrem buluyorum.
  İnsan hem hayvanlar için vegan olup hem sağlıklı beslenebilir. Kendini sevmek harika bir şey. Başkalarına "hmm sen nasıl vegansın cips mi onun içinde neler var biliyor musun gel sana öğreteyim" "böyle veganlık olmaz" şeklinde yaklaşanlar tepki görüyor sanırım.
  yorumların bi kısmı sağlığımıza dikkat edişimizin navegan kimselerin veganlar sağlıksız olur yargısını desteklememek için önemli olduğunu vurgulamış. bir yandan doğru gibi gelmekle birlikte haksızlık gibi de hissediyorum. gözünü tabağıma diken ne bir naveganın ne de bir diğer veganın tek motivasyonunun sağlığımı düşünmek ya da veganlığın imajı olduğuna inanmıyorum. kendimi sağlıklı beslenen bir vegan olarak görüyorum ve sağlığımda da hep olumlu gelişmeler oldu vegan olduğumdan beri ama canım istediğinde patates kızartması yerken de kimseye hesabını veresim yok.
  sağlığın başka şey, veganlığın başka şey olduğunu tekrar hatırlatan durum. biz sağlıklı olmak için vegan olmuyoruz. hayvan hakları ve hayvan sömürüsünün son bulması için vegan oluyoruz. sağlık konusu, aynı çevre konusu gibi vegan olmayan başlıklar altında tartışılmalı. vegan olan kişi sağlıklı ya da çevreci olmak zorunda değil. veganlığın tanımı bellidir. kimseyi bir şey olmaya zorlamamalıyız. zorladıkları ve kendi doğrularını dayattıkları için bu tip veganlardan hoşlanılmıyor. eğer kafalarına göre veganlığa yeni tanımlar ekleyip o şekilde yaşamayan diğer veganların veganlığını eleştirmeseler zaten böyle bir durum söz konusu olmayacak. #zorbaolmaveganol etiketini de buraya bırakıyorum.
  üstteki yazarın da dediği gibi sağlık ve vegan birbirlerinden farklı şeyler. bir vegan sabah smoothiesini içerken diğeri yarım ekmeğe patates kızartması domates tıkıp yiyebilir. bu durumda biri birinden daha etik değildir.
  peki bunun tam tersi bir güruh var mıdır? diye sordurtan başlık. sağlıksız beslenen veganlardan hoşlanmayan güruh, ey güruuh burdaysan ses ver :)
  Sırf sağlıklı besleniyor diye değildir, sürekli "ayyy!!! ama o çok sağlıksız yemeee/içmeeeee" diye taciz edildiği içindir.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk