cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

4 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • mezbaha çalışanı odaklı medya arşivi

  odağında mezbaha çalışanı bulunan kurgu ve belgesel film, röportaj/tanıklık ve araştırmaları içeren, work-in-progress arşiv.


  film:


  kurgu:

  gorge cœur ventre, maud alpi, 2016, fransa

  ingilizce versiyonu: still life.


  adını pasoli'nin bir şiirinden alan (gırtlak yürek karın) film genç bir mezbaha çalışanı virgile ve köpeğini takip eder. çekimlerin bir mezbahada yer alması sebebiyle imaj, yürek burkan belgesel niteliğindedir. alpi vegandır. kendisiyle olan çok özel bir söyleşiyi fransızca dili, sakin vakti ve arzusu olan bir sözlükçünün çevirmesi dileğiyle buraya ekliyorum. uluslararası distribütörünün fragmanını da içeren sayfasınaysa buradan ulaşılabilir.


  belgesel:

  les damnés - ouvriers de l'abattoir (lanetlenmişler - mezbaha işçileri), anne-sophie reinhardt, 2020, fransa

  ingilizce versiyonu: the damned - stories of slaughterhouse workers

  mezbaha işçilerinin birebir tanıklığından oluşan, çekimi eski/güncel çalışma yerinde değil, bir ormanda geçen, yani hiçbir mezbaha görüntüsü içermeyen, yalnızca ve yalnızca işçilerin neyi nasıl söylediğiyle iç parçalayan film.

  yapım şirketinin fragman ve sinopsisin de bulunduğu film sayfasına şuradan ulaşılabilir, vimeo üzerinden (on-demand, teyit beklemekle beraber altyazısız) izlenilebilir. alıcı/festival organizatörleri ise uluslararası distribütör sayfalarını ziyaret edebilir.


  entrée du personnel (personel girişi), manuela frésil, 2013, fransa

  ingilizce versiyonu: staff entrance


  geniş ölçekte, endüstriyel bir mezbahanın çalışanlarının sözlü tanıklığından ve mezbaha-içi iş zincirine tanıklıktan oluşan film.

  frésil'le olan derinlemesine, yine fransızca bir söyleşiye ve bir inceleme yazısına, gelecekte bir çeviri düşüncesiyle burada yer veriyorum. ne yazık ki ingilizce altyazısı bulunmayan fragmanın ve profesyonellere screening talep formunun yer aldığı film distribütörünün sayfasına ise şuradanulaşılabilir. film ingilizce altyazı opsiyonuna sahiptir.


  ve safi tanıklık olan, mezbaha içinde bir erkek voice-over'ının, dışında yalnız bir genç kadının sesinin duyulduğu, tarihsellik, mezbaha işçisi bedeninde tarihsel algı açısından çok önemli olan: le sang des bêtes (hayvanların kanı), george franjü, 1949, fransa.

  ingilizce versiyonu: the blood of the beasts


  aslında bir tanıtım komisyonunun franjü tarafından anlam-amaç değiştirtilmişidir (détournement). ingilizce altyazılı versiyonu buradan izlenebilir. siyah-beyaz ve yıpranmış ve korkunçtur.


  araştırma:

  a slaughterhouse nightmare: psychological harm suffered by slaughterhouse employees and the possibility of redress through legal reform, jennifer dillard, 2007

  araştırma tam metni.


  röportaj/tanıklık:

  confessions of a slaughterhouse worker, 6 ocak 2020, bbc stories, derleyen: ashitha nagesh

  former slaughterhouse worker says job reinforced his violent behavior, 13 ekim 2017, cbc/out in the open, piya chattopadhyay, scott hoskins

  meet the former slaughterhouse worker who became an animal rights activist, 31 mayıs 2016, huffpost, anna pipus, josh agland

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk