cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

7 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • incir vegan mı

  internette "İncirler türlerini devam ettirmek için incir arılarına ihtiyaç duyarlar. Mutualist bu ilişki incir arısının yumurtalarını bırakmak için incire girer. Bu sırada arıların kanatları ve anteni incire girerken kopar. Bu yüzden arı dışarı tekrar çıkamaz. Yediğiniz incirin içinde tam olarak bir ölü arı olmasa da, eskiden incir arısı olan bir şeyi de yemiş oluyorsunuz." bilgisi bulunuyor.
  sık tükettiğim bir meyve olmamasına rağmen ilk öğrendiğimde baya üzülmüştüm.bu konuyla ilgili düşünceleri merak ettiğim için başlık açmak istedim.

  ekleme:başlığı açtıktan birkaç dakika sonra instagramda önüme çıktı. incir ikilemi
  Arıcılık gibi bir sistem ile incir üretimi gerçekleştirilmektedir. Doğadan almak daha iyi. Yemeden önce inciri ikiye yarıp bakmak lazım her ihtimale karşı.

  Konu ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.
  incirin vegan olup olmadığının tartışma konusu olduğunu ilk duyduğumda çok şaşırmıştım, sonra hiç araştırmadım vegan mı değil mi diye, konu beni pek ilgilendirmiyor, ortada hayvan hakları ile ilgili bir sömürü durumu falan da yok, hiç sevmem inciri ben..
  o zaman domates de mi vegan değil? bazı domates seralarında da bombus arıları işçi olarak çalıştırılıyor, seralara kovan yerleştiriliyor. hangisi arılı hangisi arısız nasıl ayırt edebiliriz bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
  hatalıysam düzeltin lütfen, okuduklarımdan yanlış anlamadıysam bu arılar doğadaki döngülerinde de incirlerle bir ilişki halindeler. bu arı incirin içine girme işini zaten doğada kendisi hallediyor. tarımda ise daha yüksek verim için ilekler ortama bırakılıyor ve incirlere ulaşmaları kolaylaştırılıyor. bana oldukça normal gözüktü, gözden kaçırdığım bir nokta yoksa. ama içi rahat etmeyen varsa döllenmeden meyve veren incirler de varmış, öğrenmiş olduk ne güzel oldu.
  Yani doğa içerisinde birçok hayvan, böcek vs. Diğer canlılar olan bitkiler ile etkileşim ve hatta iş birliği içerisinde. Aynı insanlar gibi. Dolayısı ile bir şekilde doğa ile temas her daim var olacak ve bunun olması çok normal. Yani, incirin içine girip ölen arıyı yemeniz çok da mühim değil açıkçası(etik olarak) . Doğanın kanunu böyle arkadaşlar, affedersiniz, ama bokunu çıkarıyorsunuz. Böyle giderse tersten doğanın dengesini bozacaksınız.
  doğada neredeyse tüm sebzeler, meyveler ve bunların çiçekleri, çoğalmak üremek adına yanlış bilmiyorsam arıları kullanıyor, tamam endüstriyel bir üretimden bahsetmemekle beraber doğada dalınan alınıp koparılan bir sebze, meyve aynı değildir diye düşünüyorum.
  yediğim incirin fotoğrafını paylaştıktan sonra bir takipçim: "incirde de et var, bence google it" diye bir mesaj attı. Benim vejeteryan olduğumu düşündüğü için uyarı mahiyetinde yazmış, bu vesileyle öğrendim. arıların özellikle spesifik olarak incir ile beraber evrimleşmiş bir türü bunu yapıyormuş. yani incir olmazsa o hayvanlar da olmayacak, o tür arı olmazsa incir olmayacak gibi bir durum söz konusu. fakat arıyı zorla incirin götüne sokmuyorsunuz ya da arının dölünü incirin içine şırınga etmiyorsunuz. büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sömürülmesinden farklı yani. incir yemeyi bırakmayı düşünmüyorum.

  bu kadar detayli dusuneceksek araba ve ucak ile seyahat etmek, ithal muz yemek de vegan degil. malesef biz yasadikca diger canlilar ve doga zarar goruyor. elimizden geldigince bu zarari azaltmaliyiz. verdigimiz her zararin farkinda olmak guzel oldugu icin bilgilendirici baslik.

  Arılar evrimleştikçe incirler evrimleşir, incirler evrimleştikçe arılar evrimleşir. Bu süreci anlamak için evrim ağacı'nın

  İncir Arıları ve İncir Meyvelerinin Karşılıklı Evrimi Çeviri yazısı çok faydalı. Oradan alıntı yapmak istemiyorum yazıda adım adım anlatılmış.

  Sadece incir yetiştirme bazında düşündüğümüzde, Yetiştiriciler incire giren eşek arısı sayısını sınırlar. Çok fazla yaban arısı girerse aşırı tozlaşma olup incir o kadar çok tohumla dolar ki meyve benzeri syconium patlar. Bitkinin evrimi için iyi olsa da çiftçiler için zarar demek. İnsanlar bunu önlemek için erkek ve dişi ağaçlar arasına geniş mesafeler koyuyor. Bir başka yöntem arı arzını kontrol etmek. Buradan sonrası da Veganlar arasında tartışma konusu olabilir.

  1. Arılar bunu kendileri yapıyor olsaydı dışarıdan müdahale olmasaydı (içinde ölü arılar ve lavralar olacak-lavra ile evrimsel döngü devam edecek sonuç olarak) vegan sayılabilir miydi?

  2. Kontrol Altına alındığında arıları kendi çıkarımız için kullanıp öldürmüyor muyuz? İncire giren bir dişi arı, kanatlarını kaybettiği için orası onun mezarı oluyor. Bu da yeni bir soru doğuruyor, kendimiz için evrimsel süreci engelliyoruz gibi görünüyor bu vegan sayılabilir mi?

  -sorular yanlıymışım gibi durmuş olabilir ama değilim. Bu konuları ciddi ciddi konuşmalıyız kendi içimizde.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk