cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • ihvanı safa

  Doğu batı dergisi 2017 yılı ağustos Eylül ekim sayısı fatih Altuğ incelemesi,kendi yorumlarımı da ekledim.

  İhvan-ı safa 22. Risalede hayvanlara dair bir inceleme, Risalede kurgusal bir mahkeme vardır orada insanlar ve hayvanlar hesaplaşır.

  Elbette her fabl da olduğu gibi insan merkezli bir bakış kaçınılmaz ve hayvanları kendi doğalarından oluşlarından koparıp insan gözü ile bakma riski var.

  Ben katırın bakış açısını buraya yazacağım.

  Katır mahkeme de diyor ki:

  Yerlerimizi vatanlarımızı daralttılar.içimizden koyun, sığır, at, katır ve eşek esir alındı. Onları hizmetlerine aldılar,yolculukta ve yolculuk dışında taşınma ve binme gibi zor işlerinde kullandılar..çifte koşma ve dolaplara bağlama gibi, boyunduruk altında ve değşrmenlerde ömrümüz boyunca zorbalıkla, baskı uygulamak, dövmek, aşağılamak ve çeşitli eziyetler yapmak sureti ile çalıştırarak ve boyun eğdirerek yordular.

  Gücü yetenlerimiz bozkırlara, çöllere ve dağ başlarına kaçtı. Ademoğulları bizi yanlarında tutmak için çeşitli hileler geliştirdiler. Ellerine düşenimizi bukayığla ve zincirle bağlayarak, avlayarak, boğazlayarak, derisini yüzerek, karnını yararak, eklemlerini keserek, tüylerini yolarak, kıllarını ve yünlerini kırkarak, ateşte pişirerek, yakarak, kızartarak ve tasviri imkansız işkenceler ile çeşitli işkenceler ederek baskı uyguladılar.


  Bütün bunlara rağmen bu insanlar bizden hoşnut değiller. Hatta bunun bize karşı kendilerinin hakkı olduğunu, onların bizim efendimiz, bizim ise onların kölesi olduğumuzu iddia ettiler. Onlardan kaçan herkes firari, asi itaatsizdir. Onların bize karşı delilsiz, beyansız ve buhransız olarak yaptıkları bu işler zorlama ve zorbalıktan başka bir şey değildir.

  Sayfa 158.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk