cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

2 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • feminizm ve solcuğu veganlıkla yan yana koymak

  /
  2

  Veganlığın tanımını ve felsefesini anlayamamış bazı iyi niyetli vegan arkadaşlarımızın yaptığı şey. bakın tanım ne diyor: vegansociety.com bazı vegan arkadaşlarımız maalesef kendi feminist ve çeşitli sol ideolojilerini/görüşlerini veganlık çatısı altında pazarlamaya çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızın niyetlerinin iyi olduğunu ve vegan olduklarını bilsem de bunu yapmaları, tanımı ve felsefesi gereği veganlıkla uyuşmayan bir harekettir. veganlığın öznesi insan olmayan hayvanlardır, insan hayvanı değil. dolayısıyla siz tutup da öznesi insan olan bir sosyal hareketi veya ideolojiyi veganlık çatısı altında "promote" etmeye kalktığınızda özneyi saptırmış oluyorsunuz. veganlık komünitesinin içine girdiğim ilk günden beri bundan rahatsızım. rahatsız olduğum şey solculuk ya da feminizm değil, bunları veganlık çatısı altında pazarlamaya çalışmaları. benim solculuk ya da feminizmle ilgili görüşlerim bu konudan kesinlikle bağımsız. veganlık bir din, tarikat, diyet, ideoloji değildir. Veganlık yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için hayvanların sömürülmesine, acı çekmesine ve öldürülmesine mümkün olabildiği ve uygulanabilir olduğu ölçüde karşı olan ahlaki ve etik bir duruştur. öznesi insan olan herhangi bir sosyal hareketin, ideolojinin veya siyasi görüşün, ister sağdan gelsin ister soldan, veganlık çatısı altına sokulmaması gerekiyor. veganlık insan olmayan hayvanlarla ilgilidir. nokta.


  not: bana bunları söylediğim için kadın düşmanı veya sağcı diyecek arkadaşlar, benim hayatım bu ülkenin geleneksel, muhafazakar, dindar kültüründen tiksinmekle ve nefret etmekle geçti ve ateistim. ayrıca toplumda erkeklerin sahip olduğu hakların hepsine kadınların da sahip olması gerektiğini savunuyorum.


  edit: bu başlığı nasıl düzeltiyoruz? solculuğu yanlış yazmışım.


  Bir kişinin görüşlerini ayrı ayrı ele alamazsın yok veganlik bu tarafa diğerleri ayrı kalsın olmaz ki hem bence iyi bir amaca hizmet ettiği sürece her görüşe saygımız sonsuz.2020 yılında sağ sol mu kaldı kardeşim hepimiz kadınlar ölmesin hayvanlar zarar görmesin diye mücadele ediyoruz.

  "bir kişinin görüşlerini ayrı ayrı ele alamazsın yok veganlik bu tarafa diğerleri ayrı kalsın olmaz ki"


  birisi gelip akp'li veganlar diye bir oluşum kursa buna da mı okey olacaksın yani? veganlığın belli bir tanımı var ve diğer şeyler bu tanıma ters olmamalı. yoksa önüne gelen kafasına göre manipüle eder veganlığı.

  solculuk ile veganligin ozdeslestirilmesine karsi olmak ile birlikte feminizm, minimalizm, antifasizm, lgbtq, antikapitalizm gibi kavramlarla ic ice olmasini destekliyorum ve birlikte olmasi gerektigini dusunuyorum.

  Aktivizmi parçalara ayırmak, aslında tahakküm kaynağının da işine gelen bir yanlıştır. Veganlar ve vejetaryenler yıllarca feministlere insan dışı hayvanlar üzerindeki tahakkümle eril baskının aynı olduğunu anlatmaya çalıştı ve aynı şekilde vegan/vejetaryen feministler de et yiyen ama bir taraftan da ataerkil düzene karşı çıkan aktivistlere aradaki bağlantıyı göstermeye çalıştı. Nitekim Etin cinsel politikası kitabı da bu bağlantıları görebilmek için mükemmel bir kaynaktır. Kadınlarla insan dışı hayvanları tahakküm altına alan bakış açıları arasındaki birliği görmediğimiz ve mücadelelerimizi birleştirmek yerine ayrıştırdığımız sürece aldığımız her karar ve hayata geçirdiğimiz her eylem kişisel bir tatmin olmanın ötesine geçemeyecektir.

  Yan yanadır, omuz omuza çarpışır. Yaşasın tüm haklı mücadeleler, birlikte kazanacağız. Hiçbirimiz arkada kalmayacak.

  dünyadaki birçok zulmün üstünlük kompleksinden kaynaklandığı doğru. beyaz adamın zenciyi köle yapması da bununla ilgiliydi, erkeklerin kendilerini kadınlardan üstün görmesi de (özellikle dini dogmanın bunu pompalamasıyla), insanların hayvanları sömürmesi de. hepsi aynı üstünlük kompleksi. bu teşhis gayet yerinde buraya bir itirazım yok çünkü doğru. yani bunu anlamam için "etin cinsel politikası" kitabını okumama gerek yok bunun zaten farkındayım. fakat itiraz ettiğim şey diğer alanlarda gördüğünüz haksızlıkları gelip veganlık çatısı altında "bütünleşik mücadele" kavramıyla sunmaya çalışmanız. buna da 2 tane itiraz nedenim var. birincisi, yukarıda da yazdığım gibi veganlığın tanımına bu uymuyor çünkü veganlık hayvanlarla ilgili. ikincisi ise mücadele alanını genişletip işini iyice zorlaştırıyorsun. uygulanabilir değil bu bir kere. zaten hayvanlar için dünyanın yüzde 99'u ve milyar dolarlık endüstrilerle mücadele ediyoruz. +++ (sığmadı entry :D)

  örneğin west hollywood sunset strip'de bir cube of truth eylemi yaptığımızı düşünelim. los angeles dünya'nın en vegan şehirlerinden biri bu arada. insanlara veganlığı anlatırken bir de kapitalizmin başkentinde insanlara sosyalizmin ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatalım. ne kadar uygulanabilir ve mantıklı değil mi? zaten 1870'lerden beri dünya'yı kasıp kavurmuş devasa bir mücadele alanı var orada solcular için. ayrıca 1900'lerin başından beri yine kadınlara haklarını vermiş feminizm gibi bir sosyal hareket var zaten. bu alanlarda spesifik olarak, daha efektif şekilde mücadele etmek yerine gelip bunu veganlık çatısı altına da sokmak doğru değil. veganlıkta bölünmeye sebep olan şey benim veganlığın tanımını ve aslında ne ile ilgili olduğunu bunu yapan arkadaşlara hatırlatmam değil ki. zaten halihazırda hepimiz 2020 senesinde hayvanları sömürüp onlara acı çektirmenin yanlış olduğu fikri etrafında birleşmişken, feminizm ve solculuğu veganlıkla yan yana koymak hareketi bölen şey. eğer bu yapılmazsa fikri olarak da ayrışmamış oluruz çünkü. bundan sadece ben de rahatsız değilim. birçok insan biliyorum benim gibi düşünen. misal LGBT'yi veganlık çatısı dışında desteklerim (çünkü lgbt bireyler de heteroseksüel bireylerle eşit haklara sahip olmalıdır) ama veganlık çatısı altında bunun pazarlanmasına karşı dururum. özetle veganlığın altında herhangi bir insan odaklı ideolojinin veya sosyal hareketin pazarlanmasını desteklemeyeceğim ve buna karşı duracağım. çünkü veganlık insan olmayan hayvanlarla ilgilidir.

  Kimsenin bir çatı altında başka bir şeyi pazarladığı yok çünkü zaten bahsedilen kavramların günümüz dünyasında pazarlanmaya ihtiyacı bile yok. Küresel çapta en büyük hareketlerden biri olan feminizmin veganlık çatısı altında pazarlanmaya, başka bir harekete eklemlenmeye ihtiyaç duyduğunu düşünen varsa da bence bir daha düşünsün. Veganlığın 20. Yüzyılın ilk yarısında yapılan tanımı evet bugün de doğru fakat aktivizmin 21. Yüzyılda kazandığı birleştirici kimliği de kaçınılamaz. Ve veganizm de aktivizm olmadan düşünülemez. Elbette bir vegan hayvan hakları konusunda insanlara bildiklerini aktarmaya öncelik verir doğal olarak ve tabii ki bir veganın mücadelesinin ana fikri zaten hayvanlardır ama bu dışlayıcı tutumla da veganizm hareketi yalnızlaştırılacaktır. Çünkü şiddetsiz bir dünya hayalinde birleşen bütün hak arayıcılarının düşmanı aynıdır. Burada birbirine entegre olma, birinin diğeri altında silinme hali değil çok sesli bir bütünlük görülür. Bugün veganizm mücadelesine feminizm desteği, işçi hakları mücadelesine lgbti+ desteği, çevreci mücadeleye veganizm desteği gibi iç içe geçmiş bir çoklu mücadele biçimi görüyoruz çünkü artık insanlar sisteme her cepheden birlikte saldırmak gerektiğini anladı. Tabii kendini bazı konularda geliştirmeyi, bakış açısını genişletmeyi reddedenler de var ama tarih artık bu tarz bireysel ya da tek koldan savaşları ileri taşımıyor.

  Solculuk ve feminizm kavramları tıpkı veganlık gibi sömürülenin yanında olmayı, sömürü düzenini bitirmeyi hedef aldığından yan yana olmaması mümkün olmayan kavramlar.


  Genel olarak vegan aktivizminde "hadi tüm veganlar solcu olsun, feminist olsun" dan ziyade, solculara ve feministlere bir hatırlatma var "bak sen ezilenin yanındasın, sömürünün karşısındasın o zaman hayvan sömürüsünün de karşısında durmalısın" gibi.


  Yukarıda yazar arkadaşın los angeles örneğinde ki gibi zaten vegan olana "hadi bir de feminist ol, antikapitalist ol" demek değil mesele. Sosyaliste "vegan ol" demek, Feministe "vegan ol" demek.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk