cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

16 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • çiftliklerin vegan olmaya başlaması

  bugüne kadar bir kaç farklı yerde karşıma çıkan durum. hayvan çiftlikleri sahiplerinin, dünyada veganlığın iyice duyulması, vegan popülasyonun artması sonucunda verdikleri karar. örneğin teksas'ta yaşayan richard ve cindy traylor çifti, 100 yıllık aile geleneğine son vererek hayvan çiftliklerinin gezegene ve çevreye zararından dolayı daha sürdürülebilir bir hale getirmek için brokoli, turp yetiştirmeye karar vermişler. işte herkesin farkına varmaya başladığı ve bununla ilgili adım atma cesaretini gösterebildiği bir dönemdeyiz. dünyadaki vegan popülasyonun artıyor olması, diğer insanların da bu kararı verirken daha rahat olabilmesine neden oluyor çünkü artık "ekstrem" bir karar olmaktan çıktı. kaynak


  çiftlik sahibinin, düzeni değiştirmesini açıkladığı cümle çoğumuzun kendi içinde, düşüncelerinde kurduğu cümle zaten, "iki yüzlü birisi olmadan, hem çevreci, hem de hayvan yetiştiricisi olamayacağımı farkettim"

  ülkemizde de artık çiftliklerin değişim sürecine girmesi gereK.. HAYVANLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASI İÇİN VEGAN ÇİFTLİKLER ÇOĞALMALI SÖMÜRÜ DÜZENİNE SON VERİLMELİDİR.

  türkiye için daha çok zaman olduğunu düşünüyorum. bence bu tarz örneklerin abd vb ülkelerden çıkmasının başlıca nedeni, "çiftlik işletmek" üzerine daha az sosyal sınıflandırma olması hatta alım gücü sayesinde senin benim gibi insanların da bu işlerle ilgilenmeyi tercih etmesi. doğal olarak da vegan bir çiftliğe dönüşme hikayelerinin daha muhtemel olması.

  keşke her çiftçi bu güzel insanlar gibi yaptığı şeyi sorgulasa ve merhametli olmayı seçse. keşke her çiftçi, hayvanları mal olarak değil de onları acı çekmemeyi, sömürülmemeyi ve öldürülmemeyi hak eden canlılar olarak görse. joey'in harika anlatımıyla eski bir ingiliz mandıracı çiftin nasıl vegan oldukları ve şimdi de nasıl yulaf sütü ürettiklerini görüyoruz videoda. çiftliklerini de sanctuarye çevirmişler.


  konu veganlığa gelince bu dünyada 3 tip insan var. ilki veganlığın ne kadar mantıklı ve akılcı bir şey olduğunu anlayıp vegan olanlar. ikincisi veganlığın ne kadar mantıklı ve akılcı bir şey olduğunu daha anlayamamış/anlamamış olanlar (özellikle internette yüzlerce insanla konuştum veganlık konusunu. insanların büyük kısmı bu kategoride. yani bilmiyorlar.). üçüncüsü de veganlığın ne kadar mantıklı ve akılcı bir şey olduğunu anladıkları halde, hayvanların çektiklerini gördükleri halde ya kolaylıktan ya da kendi bencilliklerinden ödün vermeyen ahlaksız ve aşağılık insanlar. kötü insanlar bu üçüncü sınıftakiler. eğer prensipli bir insansanız böyle insanlar size ne kadar yakın olursa olsun hayatınızdan çıkarmalısınız. zira ben aileden birini hayatımdan çıkardım bile bu sebepten ötürü. duygusal bir insan olmak değil prensip ve ilkeler insanı olmak bunu gerektirir çünkü.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk